- fre 06 jun 2014, 10:23
#870176
Läste någonstans att hagman böt ut sin stålplats för några år sedan till en annan typ som enligt uppgift inte ska vara lika bra?
Moderator: Moderatorer
Lucif3r skrev:Läste någonstans att hagman böt ut sin stålplats för några år sedan till en annan typ som enligt uppgift inte ska vara lika bra?Det stämmer.
Lucif3r skrev:Läste någonstans att hagman böt ut sin stålplats för några år sedan till en annan typ som enligt uppgift inte ska vara lika bra?Vad jag läst så kom det miljökrav så hagmans slängde ihop en vattenbaserad rostskyddsfärg vilken folk blandar ihop med 2k-epoxin som fortfarande finns kvar pga att de heter väldigt lika (Epoxi) hagmans CA och (vattenbaserade) hagmans CA-V.
DandanRacing skrev:Kan nog stämma som du skriver.Lucif3r skrev:Läste någonstans att hagman böt ut sin stålplats för några år sedan till en annan typ som enligt uppgift inte ska vara lika bra?Vad jag läst så kom det miljökrav så hagmans slängde ihop en vattenbaserad rostskyddsfärg vilken folk blandar ihop med 2k-epoxin som fortfarande finns kvar pga att de heter väldigt lika (Epoxi) hagmans CA och (vattenbaserade) hagmans CA-V.
//Andreas
Lucif3r skrev:Huvudsaken är ju att du fått bra genombränning och inte har massa porer innuti fogen. Sen hur det ser ut på utsidan är väl skit samma :)Haha ja de är sant.
Det är kolvar och vevaxel som skiljer mellan […]