Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

av olofp
#773602
Hej! Jag är ny här på forumet.
Har en fin Volvo 740 GLE -87 som gått enbart 8900 mil. Har varit inom familjen sen den var ny. Så gott som rostfri kaross (har börjat komma rost på några få ställen), invändigt är bilen som ny! Riktigt skön att åka långt i.
Tyvärr blev tanklocket stulen, nån som har ett lock med rätt färg att sälja? Bilen är biege.
Ganska snålt utrustad, finns dock stolsvärme, värme till bakrutan och överväxel. Saknar farthållare, är det dyrt att eftermontera om man lämnar iväg jobbet till verkstad?
Målet med bilen är att använda den och hålla den i det skick det är, tvätta ofta och försöka hålla rosten borta så gott det går.
Att sälja bilen vore tråkigt eftersom den är riktigt fin att åka i och det känns som den har många mil kvar att ge.
Kamremmen bör nog bytas snart, det var tio år sen den byttes (bilen har dock bara rullat 2000 mil sen bytet).

Här kommer lite bilder efter ett skapligt regnväder. Bilderna är lite suddiga märkte jag, tror att mobilen börjar bli lite sliten.
Bild

Bild

Bild

Bild

Bild
av olofp
#773704
Stagern: Kul att du tittade in. Det är härligt att köra en gammal bil som inte hunnit bli sliten. Skönare känsla jämfört med nya bilar på något sätt.

SA4QS: Nej det brukar jag inte göra, på bilden är den knappen nedtryckt va? Måste ha råkat trycka i den när jag tvättade bilen invändigt!
Ja hoppas den går ett par år till :-)
av Candypig
#773755
Ha begäret kom fram när jag såg denna FINA bil....som ny :-)-)
Otroligt välvårdad med så lite mil på mätaren....sälj den aldrig!!!!
Och ska du sälja vill jag veta det... ;-//
Användarvisningsbild
av päpplet
#773764
En 87a GLE som inte är rostig :shock: Alla jag har haft har varit fullständigt upprötnade undertill så sköt om den väl :)

edit: Kan även välkomna dig att gå med i 700klubbens forum för där skulle nog din bil göra stor succé i det där skicket och miltalet :) http://forum.7900klubben.se/index.php
av olofp
#774034
Candypig: Kul att du tittade in! Jag har bestämt mig för att ha kvar den ett bra tag!
Ska komma ihåg det, känns som att det är skönare att sälja via såna här forum än att lägga ut på blocket t.ex.


päpplet: Under bilen finns det såklart lite rost men det är inte så farligt. Den har blivit dinitrolbehandlad tidigare, kanske vore idé att lämna in den en sväng till!
Kul med ett till forum! Ska kolla upp det lite senare, just nu har jag fullt upp med att lusläsa här :D Finns verkligen mycket läsning!
av olofp
#776920
Bilen har fått nya o-ringar till spridarna så nu går den jämnare på tomgång och motorn rusar inte längre vid kallstart.

Närmaste projekt med bilen blir:
Måla på mer rostskydd vid skärmarna, det gamla har nämligen börjat släppa.
Fylla i lite färg vid stenskott.
Ordna med tackräcken.
Installera högtalare i bakdörrarna.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Motorhuv öppen?

När jag i appen trycker på mina resor[…]

Högt motorljud

Köp en skiva till motorhuven. IMG_1818.jpeg[…]

Du skriver B230. Är det en A eller K och den […]

745 -88B med 16V motorn. IF Skadeförsäk[…]