Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

#453406
Grammse skrev:Det blev snyggt med vindavisarna :-)-)
Det skulle sitta som en smäck med lackade dörrhandtag :mrgreen:
Jag tackar, har kollat på tex tradera efter vindavisare emellanåt, men det har inte blivit av förrän nu, vill gärna ha volvos original med + de långa bak.

Ang. lackade handtag så funderar jag på handagtskåpor alt. riktiga 960 handtag,
får se under hösten vad/om det blir såna, är oxå lite k-t på mätarringar till instrumenten 8)
#454177
Fick äntligen tummen ur och fota instegbel. till baksätet, dock så ska jag nog flytta lamporna, det är ju lite utrymmesbrist under stolarna så jag har bara fäst de med buntband och det blev inte så bra som jag hade tänkt, buntbandet lossar så lampan hänger på 3/4 :???:
Har sett nån bild på en 760 exec. som hade precis såna lampor i bakdörrarna under högtalarna typ, ska kolla på detta längre fram........om det finns utrymme bakom får det bli dörrsidorna och nya bilder.

Bild

Så här sitter lampan, inte så bra, den lyser ju mer upp än ner :oops:

Bild
#454741
Jag retade mig så mycke på lampan som satt dåligt att jag "direkt" ändrade placeringen till dörrklädseln undertill, så den lyser upp "gatan" när man öppnar dörren,så golvlyset bak får stryka på foten,
men tycker nästan det blev bättre, ska skaffa det till framdörrarna med längre fram.

Jag kopplade lampan till den röda varningslampan, sladdarna finns ju redan i dörrsidan, bara koppla på.

Lite bilder:

Insida dörrklädseln nertill, det röda är extra tejp
Bild

Undertill och på köksbordet :-)
Bild


Onsdag Morgon, suddigt utan blixt, men klockan går fel +1 timme ska det vara
Bild

Bild
#454900
cybermunk skrev:Trevlig ide, fasiken nästan så man ska plagiera :)

Varsågod, dessa lampor finns på 850 + senare 960, fram under instr. panelen, hitta nån som skrotar en och köp dem billigt, och sätt in de i dörrsidorna, det var både enkelt och snabbt gjort. :-)-)
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Fel centerhögtalare?

Hej! När jag hämtade ut min V60 recharg[…]

V70 2,5T 1998 Båda mina framfjädrar tar[…]

Hej! Jag funderar på att byta maskin i min […]

Verkstadshandbok

Det finns två handböcker till modell&ar[…]