S80_140HK skrev:StefanN skrev:Ja, du får återkomma om vilket håll du bytt efter en trafikolycka. Den bilen skulle jag inte vilja sitta i om man möter en på fel sida.
Ojdå, här var vi negativa. Jag har själv aldrig ägt en bil nyare än 2007, även om min sambo har en V70 -12 som bruksbil. Själv åker jag för det mesta 240 eller 940, sällan jag sitter och funderar på frontalkrockar oavsett vilken bil jag åker i. Kommer nog inte bli någon nyare bil heller så länge det finns bensin/etanol att få tag på.
Det är intressant det här med säkerhet. En del vill gärna ha en ny/nyare bil, och gärna en stor Volvo, som "alla andra" har, och använder detta argument för att övertala frun om att gå med på att byta bil.
Men när man väl bytt bil, (om inte förr) så håller många inte avståndet till framförvarande, och framför allt oftast inte heller den lagstadgade hastigheten. Sedan kanske man också smsar med mobilen, därför att jag klarar det, det är bara "alla andra" som inte gör det, och som behöver följa lagen. Så ibland är säkerheten viktig men ofta inte.
Dessutom så råkar den nya bilen nödbromsa kraftigt i ytterfilen på motorvägen för att den tex reagerar på nån annan bil i annat körfält, med stor risk för krock i och med att bakomvarande bil helt naturligt inte förväntar sig att bilen framför ska tvärnita.
Jag har själv råkat ut för detta när jag provkörde en nyare Volvo. Som tur var var det ingen bil bakom mig. Detta slipper jag oroa mig för i min 940.
Dessutom så avrådde den lokala Mekonomen Verkstad mig att byta till nyare bil, inte ens en nyare Toyota Avensis, utan tyckte att jag skulle behålla bilen. (Nyaste V70 stod inte så högt på hans driftsäkerhetslista)
Jag kör själv 940 Classic med mycket låga mil, som har genomgått största proffesionella rostskyddsbehandlingen. Och som därför är mycket finare, (även under) än många nyare "säkrare" bilar.
Däremot håller jag med om att rosten försämrar krockskyddet. Men det gäller ju även på nyare modeller som inte tål rost så bra. Kolla tex på nyare V70/V60 samt V90, SPA-plattformen.
Sedan har vi ju risken att en nyare internetuppkopplad bil kan bli "hackad". Det slipper jag också.
