Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#1493639
Ett kul exempel. Någon i din närhet har en iPhone med BT lurar. Apple vet positionen av den telefonen och vet också ID på BT lurarna.

Det räcker med att du har bluetooth påslaget i din IPhone telefon så kan den detektera att det finns en bluetooth enhet i närheten med ett visst Id. Du behöver inte koppla upp dig mot den, det kan ske i bakgrunden i OSet.

Apple kan då matcha det Id din telefon plockade upp med sin databas och får på sätt reda på att du befinner dig max 10 meter ifrån den andra personen och dennes position vet ju Apple redan om. Och vips vet de var du befinner dig på 10 meter när.
#1493654
VolvoB20 skrev:
bem skrev: fre 25 mar 2022, 07:25 Om vi antar vägtrafikskatten i första hand skall användas till vägar och dess underhåll och liknande och täcker det idag. Så låter det väl som en bra princip att vi som har bil och andra skattepliktiga fordon betalar via fordonsskatt vad vägarna kostar att ha farbara.
Stämmer inte, skatten från trafiken används för att driva mycket annat i samhället och tex finansiera kollektivtrafik.
Kanske dax att även förbjuda alkoholen då skatten den inbringar inte täcker kostnaderna som alkohol för med sig.
1988 Volvo 740 A-traktor B230F

Okej, men vet du hur den styrs för att jag t&[…]

Hej, Har lite rost i förardörrlisten so[…]

Hej, jag har själv en en s60 bifuel 2007. J[…]

Blåsta av verkstaden?

Vi fick inget visat bara muntlig information. Bile[…]