- ons 12 feb 2014, 19:42
#835606
Amarace skrev: Så var det inte när det var skrotbilspremie, det räckte att man lämnade in plåten med chassienummeret instansat och nummerplåtarna i princip.Jag har en annan uppfattning att de seriösa skrotarna agerade på detta vis. Men vad skulle en återinförd skrotbilspremie göra för skillnad på "skogsvraken" om det är så lätt att få ut premien utan att få avdrag för skrotningskostnaden :?:
Däremot var det upp till skrotarna vad dom tog i betalt för att ta emot en bil, en del tog hela premien själv, en del tog en viss del, en del tog bara emot bilen och lät den som lämnade in den få hela premien.
Men för själva premiens skulle spelade det ingen roll hur komplett bilen var. Det var Skroten som bestämde det helt och hållet. Premien betalades ut till ägaren av bilen så fort skrotningsintyget kommit in, en del skrotar tog över ägarskapet och fick pemien, en del lät ägaren stå på bilen tills dess den hade fått skrotintyget.
(jag har hållit på sedan 1989, och så var det några år innan det fram tills dess premien försvann, har skrotat en hel del bilar under åren)
//Sven
Volvo V 40CC D3 Momentum BE PRO Flamenco Red Metallic, Lindholmen Charcoal MY -14
f.d Volvo V50 D2 Classic -12, Volvo V50 1,8F-10, Renault Megane-06, Volvo V 70-03, Volvo V 70-99, samt 51 andra bilar varav 21 Volvo
Volvo V 40CC D3 Momentum BE PRO Flamenco Red Metallic, Lindholmen Charcoal MY -14
f.d Volvo V50 D2 Classic -12, Volvo V50 1,8F-10, Renault Megane-06, Volvo V 70-03, Volvo V 70-99, samt 51 andra bilar varav 21 Volvo