Som nybliven 19 åring gjorde jag ett test på det där med låsta hjul vs ABS med samma bil för att förstå hur man skulle reagera beroende på vilket bromssystem som var aktivt 8) .
Bilen i fråga var en gammal 745'a GLE från -90 mä automatlåda. Abs fungerade varannan start :roll:

På samma sträcka från 70 knutar på en avsides väg åkte pedalen ner i botten. Fast konstigt nog stannade bilen fortare
UTAN ABS?? :shock:
Blev väldigt paff då jag blivit lärd att ABS skulle vara en mer effektiv broms.
Visserligen hade jag bra bromsar och sprillans nya däck på ;-//
Så här i efterhand är jag inte säker på om jag hade haft samma verkan med lite mer slitna däck? Stör mig på att jag inte testade att pump-bromsa också. Hade varit kul att veta skillnaden låsta bromsar vs pump broms
Men testet berodde nog mest på nyfikenhet, Jag lät fixa ABS-en så den fungerade 100 % och vintern som kom sen hade jag plugget's säkraste bil men skolans näst galnaste förare :mrgreen: :twisted: Fortfarande den bäste och säkraste bil jag någonsin har haft, (:-)
Saknar den (L)
/Kompe
Volvo 744 GLT 16V -90 :D :twisted: (Japansk Diplomatvagn)
Volvo 964'a E 3.0 -94 Skapligt fullutr. Nyskick!

))))
Gasen i botten och humöret i toppen! :D
/Kompe