Jag hittade en PDF-fil på ett Volvo-forum, kanske detta forum, där en i England (eller USA) beskriver hur man tillverkar en blink-LED för att få fram koderna. En sån byggde jag och själva beskrivningen av alla felkoder finns listade på flera ställen här på forumet. bara att leta. PDF'en hade titeln: "Volvo error code redout, 1996-1998.pdf"
Om du inte hittar den, skicka PM till mig med din E-postadress så mailar jag över den.
Så här ser i alla fall min blinklampa ut, material: 1st filmdosa, 1st momentan tryckknapp, 1st 12V LED, 3 st 0.9mm gem att använda som hankontaker att sticka in i OBD-II-kontaktens hylsor, 1,5m signalkabel med minst 3 ledare helst röd, svart + annan färg, lite krympslang att isolera lödningarna med. Stiften skall bara ha ca 10mm metall exponerade.
Jag använder den röda till (+) skall märkas "16" och alltid stickas in i hylsa 16, den svarta till jord (-) skall märkas "5" och alltid stickas in i hylsa 5 och den gröna till felkods-sladd att sticka in i den hylsa som ger de relevanta felkoderna ex.vis för Motorstyrning, ABS, Cruise Control mm. Kopplingsschema för det som är inne i dosan finns i nämnda PDF. Där står också hur man gör med tändningsnyckel och tryckknapp för att få fram / släcka felkoderna.
EDIT: Lade till " / släcka" i sista meningen.
Hoppas detta hjälper i någon mån....