Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Erik Å
#1617761
Överväg att fylla upp "rännan" under bakrutan med svart byggsilikon när du är klar.
Det samlas annars smuts och saltvatten där vintertid och startar rost hur väl man än försökt fixa lacken. Been there..
Med silikon försvinner problemet :-) vackert? Hmm. Funktion går före finish :-D
av DennisCA
#1617840
Jo jag har tänkt på det där och ska nog fylla upp den där rännan med sikaflex eller nåt i den stilen. Jag är illa rädd rosten kommer tillbaka på denna baklucka dock. Jag slapp inte åt under rutan tillräckligt bra för att få bort allt och jag tror inte fosforsyran lyckades ta allt. Fast bottendelen är värst, där plåten är vikt, där inne är det omöjligt att få bort all rost.

Man skulle egentligen behöva kapa bort bottenplåten och rengöra och ev. svetsa ramen under, sen tillverka ny bottenplåt och svetsa in den (eller kanske här kunde man prova limma för att undvika problem med att plåten rör sig från svetsvärmen). Men det är inget jag har tid och ork för nu, men jag har på känn jag kommer göra om detta jobbet i framtiden.
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1617884
Att silikontäta springorna runt dörrlisterna är i min mening ett måste för att rosten inte ska starta där bakom..
Önskar bara att jag kom på det tidigare :-)
__dörrlist.JPG
__dörrlist.JPG (47.77 KiB) Visad 1167 gånger
av DennisCA
#1617905
Jag hade faktiskt ingen rost runt den gråa plastdelen på bakluckan men det fanns dock där nyckellåset gick igenom plåten. Men jag skulle ju helst inte ha byggsilikon på de ställen du visar. Den där rännan under fönstret går väl an dock, man borde kunna dölja fogen med en fastlimmad lista. Då ska det ju inte va silikon utan nånting annat förstås.

e: Karosseritätning måste vara bättre än byggsilikon tänker jag, då det kan målas över.
av DennisCA
#1618200
Köpte en IR värmare från Biltema. För att färgen ska torka snabbare och även förvärma metallen, sådär proffsigt monterat

Bild

Jag trodde kanske jag skulle komma undan spacklandet men nä det behövdes ett varv med spackel också, egentligen borde jag gått några varv till.

Bild

Nytt lager med primer igen
Bild

Behöver jobba på avgasröret också snart, ska byta ut ändan av det.
Bild

Hängarens krokar vänder åt fel håll och upphängningen behöver vara på botten. Tror jag tar loss kroken och svetsar den med rätt orientering istället.
Bild

Igår lyckades jag få både färgen och klarlacken fixad. Ville få det denna helg för jag åker bort över veckan så det blir inga framsteg nu på några dar.
Bild
Användarvisningsbild
av MartinS
#1618240
Snyggt! Jag har alltid gillat 850'ns slutrör ändå sedan modellen lanserades, rakt och rått utan krusiduller, bara funktion, inget tjaft:)
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1618243
Apropå IR-värmare, är det inte så biltillverkarna gör i sina lacklinor för att få färgen torr snabbt?
Kanske lite mer permanent upphängning av IR-värmarna där :-D
#1618445
Det stämmer, de riktiga grejerna lär ska använda en högre frekvens av IR vågor än dessa som kan penetrera djupare in snabbare. Men värme är värme anser jag och även om det inte penetrerar lika mycket så hjälper det. Det hjälper även att förvärma metallen så den inte är så kall.

Jag kom tillbaka igår på eftermiddagen och jag inspekterade resultatet med "färska" ögon och tyckte jag hade alldeles för mycket orange peel. Så det blir att våtslipa:

Bild

Bild

Går på nu först med P1500 papper, jag har en tjock gummibit jag viker pappret runt, en bit av en golvmatta till garage tror jag det är.

Bild

Ser ut som det behöver slipas litet till innan jag går till 2000 och 2500 och polering.

De allra senaste modellerna från VOLVO EX30/[…]

DennisCA's Volvo 850 -97

Det stämmer, de riktiga grejerna lär ska[…]

Helt plötsligt så har ser börjar b[…]

Googla volvo 31367495 Den verkar dyka upp lite h&a[…]