- sön 17 jan 2021, 15:03
#1424166
Ska normalt inte sitta hårt men kan ju va limmad men bara slipa bort huvudet så får du bort skivan,går ju bra att lämna bort den sedan.
Moderator: Moderatorer
MrZ83 skrev: ↑sön 17 jan 2021, 14:49 Blev dag 2 med bromsskivs byte. Hittade en T50 som passade. Drog sönder den... bankade i en 8mm insex, drog hålet runt. Borrade upp och bankade i en 10mm insex, värmde med gas. Drog sönder spärrskafter.. tog ett nytt, drog sönder det. Gav upp. Ska ringa bilfirman jag köpte bilen av o säga att dom får byta skivorna. Dom erbjöd sig det men jag ville göra det lite fort själv tänkte jagKöp lite ½ tum krafthylsor och torx och insex, lätt värt när det sitter hårt. Meka bil ska man även göra dagtid mitt i veckorna så man kan dra och handla det som behövshur jäkla hårt kan den lille skiten (skruven som håller fast bromsskivan) sitta egentligen? Eller har dom varit så snälla så dom kört locktight på den? Och den är inte felgängad, prövat åt båda hållen.
batmac skrev: ↑mån 18 jan 2021, 09:11 Idag blev det besiktning. Blankt papper. Kanske inte så överraskande, men man vet aldrig.Det är alltid trevligt.
fjohan82 skrev: Det är alltid trevligt.Din är ju ännu nyare. Inte för att åldern är någon säker måttstock men nog borde det gå bra ;)
Jag ska in med min på fredag...
batmac skrev: ↑mån 18 jan 2021, 09:45Får hoppas på det!fjohan82 skrev: Det är alltid trevligt.Din är ju ännu nyare. Inte för att åldern är någon säker måttstock men nog borde det gå bra ;)
Jag ska in med min på fredag...
Min 13 D4 som är optimerad till ca 200 hk […]