PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

#1081476
Hej

Detta handlar om en P1800 1969 som ser ut som en 70a. Frambromsarna är bytta till likadana bromsar som Volvo 140.

Jag skulle behöva lite hjälp att klura ut vad fasiken som stoppar bromsvätskan att passera krets nr 8 i luftningsordningen på en P1800 1969.

Jag har luftat bromsarna enligt konstens alla regler. Det är nya rör, nya bromsok både fram och bak, nya skivor och belägg samt nyrenoverad huvudbromscylinder.

Jag har luftat enligt följande ordning.

1. Vänster bak
2. Yttre vänster fram
3. Innre vänster fram
4. Yttre höger fram
5. Innre höger fram
6. Häger bak
7. Övre höger fram
8. Övre vänster fram (Här kommer det absolut ingen vätska)


Jag har använt mig av en sådan behållare där man kopplar tryckluften på som är sugande.
Jag har sedan bytt till en tryckande variant där man skruvar på ett lock på bromsvätskebehållaren som trycker på med tryckluft.
Problemet kvarstår då. Det kommer ingen vätska ur övre nippeln vänster fram.

Det första man tänker då är ju att det är något fel på bromsoket. Så ett nytt bromsok monterades. Kom ihåg att det gamla bromsoket var även det nytt.

Exakt samma sak händer med detta. Alltså omöjligt att det är fel på bromsoket tycker jag då.

Skruvar bort röret. Det rinner vätska ur röret. trycker på bromspedalen och då sprutar det vätska ur röret. Altså kommer det bromsvätska fram till bromsoket. Men inte igenom bromsoket.

Det ända jag kan tänke mig nu är att det på något sätt blir en luftbubbla eller så mellan förskruvningen och bromsoket.
Det sitter nämligen en sådan här för att "konvertera" pressningen på bromsröret.
Bild

Vad tror ni? Vad ska jag göra för att utesluta bromsoket igen?
#1081485
Det händer att gummit i slangarna separerar. Det är ju flera lager med gummi och armering emellan. Det kan inträffa att det inre lagret spricker upp och oljan lägger sig mellan innerlagret och armeringen. Ger man då tryck så blir det en effektiv "backventil". Nya slangar är en enkel lösning.

Jag säger inte att det är detta felet, det finns säkert flera andra felmöjligheter. Men det är ett känt fel som man kan kolla efter.
#1081489
:!: Okej. Det är ju nya slangar också så klart. Men det kanske kan hända ändå? För det rinner ju och forsar ut vid tryck på bromspedalen när det är bortskruvat.

Ska testa att byta den så får vi se. Helt klart en möjlig orsak.
#1081517
Det är inte så att det är tätt i nipplen? Prova med en som du vet fungerar. Om man konar bromsröret "för hårt" kan man "klämma ihop" bromssröret precis bakom koningen
Storlek bromsskivor fram T4 R-design

Vilken storlek ska det va på bromsskivor f[…]

Läckande retur V70 drive

Om du inte hittar en ny oring så tror att du[…]

Mätarn är i bott har 5 volt i kabeln til[…]

Är det inte på V50 som EVAP-ventil och […]