Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#266028
Bytte idag koppling, ett helt kitt med slavcylinder och allt, bytte även bromsrör och slang båda fram . När vi monterat ihop allt så luftade vi bromsar, inga problem. Sedan skulle vi lufta kopplingen, men den bara åker ner i botten och stannar där trotts upprepade luftningsförsök?? Hur luftar man huvudcylindern, slaven vet vi men det hjälper inte. Problem 2 är att TRACS och ABS lamporna lyser, varför? Sladdarna till givarna i hjulen är i, men kan vi ha missat någon på vägen, och i så fall var sitter denna kontakt som berörs vid ett kopplingsbyte? Tacksam för ALL hjälp då bilen just nu står upphissad i garage och jag måste ha den till jobbet. Snabba svar snälla

?:-/ ?:-/
Senast redigerad av 1 Andy1983, redigerad totalt 0 gånger.
#266243
Det är svårt att trycka luften neråt. Det brukar gå lättare att trycka bromsvätska bakvägen i stället med en spruta eller oljekanna. (Rengjord oljekanna isf, mineralolja dödar packningarna i cylindrarna.)
#266328
Tack för tips! körde 150 m sedan slocknade lamporna. Problem 2 andvände en spruta via luftningen (Intregrerat urtrampningslager slavcylinder) fungerade klockrent direkt. Bilen ok. Vill även tacka pettson för arbetsbeskrivningen angående kopplingsbyte!

Det är så det ska fungera och anledning[…]

Kan inte låsa upp dragkroken

S40 2009 Låset till dragkroken kärvar. […]

Kullagret där rattaxeln går in i styr[…]

Är väl ingen adaptiv farthållare[…]