NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1634525
Hej,
33k mil. Bilen köptes som övningskörningsbil och hade redan känt bränsletrycksproblem där bilen dog sporadiskt samt att förra ägaren hävdade att verkstan sagt bränslepump. VIDA varnade för lågt bränsletryck.

Bytte bränslefilter och bilen gick fint i någon månad sedan dog den helt. Rengjorde sedan tanken och som hade bruna avlagringar i dieseln. Nytt bränslefilter, batteri och bytte bränsletrycksregulator och bilen gick felfritt i ett år förräns nu.

Under en lektion med lågt bränsle i tanken ledde ett kärringstopp till nuvarande symptom. Med VIDA kunde jag se att bränsletrycket ej kom upp i spec, endast 10800hpa. Nytt bränslefilter och regulator igen och vid crank så kommer trycket upp nu i 371200hpa men verkar som injentorerna fortfarande inte öppnas. Med startgas startar bilen så kompression finns.
Vid initial skanning gav vida detta
ADM-0002 Nivågivare, additiv Felaktig signal
ADM-E010 Spänningsmatning styrenhet För låg spänning
ECM-A610 Styrenhet additiv dosering (ADM) - Kvalificerare okänd
BCM-0109 Kommunikation mellan styrenheter Kommunikationsproblem
CEM-8F24 Styrenhet vindrutetorkare (WMM) Fastnat
ECM-3000 Kamaxelgivare - Felaktig signal
ECM-6620 Glödstiftsreglering - Felaktig signal
EPS-0071 Spänningsmatning För låg signal
EPS-0080 Styrvinkel sensor Felaktig signal
EPS-0082 Motorstatus Felaktig signal
PDM-6C05 Centrallåsmotor M2
PDM-E001 Kommunikation styrenhet Internt fel
SWM-0201 Rattvinkelgivare Felaktig signal

Efter jag raderat de och testat felsöka bilen, bla koppla ur EGRen så fanns dessa kvar:

BCM-0101 Kommunikation mellan styrenheter Kommunikationsproblem med ECM
ECM-4420 EGR lägesgivare - För låg signal
EPS-0071 Spänningsmatning För låg signal
EPS-0080 Styrvinkel sensor Felaktig signal
EPS-0082 Motorstatus Felaktig signal

Batteriet har varit lågt pga mycket cranks men kört med booster ibland nu har det laddats så ska vara rätt laddning.
Någon kunnig som haft liknande problem? Känns som det är något enkelt då bilen gick fint i ett år och sedan totaldöd.
#1634549
De flesta av de nya felar är batteri- ralaterat, ditt batteri har kanske 12 volt , men inte tillräckligt ampere, pröva med ett nytt batteri/ "testat bra" batteri.
Har du möjlighet för aktivering av spridara/injector från testar/computer ?
Drivdamask / drivknut - kostnad

Har du kollat vad en komplett drivaxel kostar?? De[…]

Basfärg och sen 2k klarlack, tyvärr fick[…]

De flesta av de nya felar är batteri- ralater[…]

V90-däck på V70?

De här fälgarna för V90 är me[…]