Jag menade mätningen av spänningen, inte av viloströmmen (eller vad man ska kalla den – den ström som dras när bilen är parkerad, allting avstängt).
Det går inte att mäta spänning med 0.5% noggrannhet mellan två tillfällen med en vanlig digital multimeter. Att du fick 12.55 vid ena tillfället och 12.50 vid det andra kan lika gärna bero på multimetern som på batteriet.
Däremot drar alla bilar åtminstone någon mA (snarare något tiotals mA) när de är parkerade. Det går fint att mäta.
Om du använde ett avsäkrat område på multimetern (ofta är det 200 mA säkring), och bara tog av ena polskon och kopplade in multimetern emellan, är risken stor att säkringen gått. Just när batteriet kopplas in dras det en lite större ström en stund. Därför får man ta till ett litet trix om man vill mäta viloströmmen med vanlig multimeter. (En del har ett icke-avsäkrat område t ex 0–10 A eller 0–20 A, och då kan man använda det. Då får man ingen bra noggrannhet, men det behövs inte om man bara är ute efter att kolla att viloströmmen är "liten". Varning för att glömma att ställa tillbaka multimetern för spänningsmätning efteråt!)