Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av 232Divers
#93782
Nån som vet om det är bökigt att koppla ur airbagen på passaagerarsidan. eller ska man helst undvika o göra det själv o lämna in den på verksad istället???
Användarvisningsbild
av Hilmer
#93785
Lämna in bilen, det är inte bara att koppla ur bagen utan det måste även programeras in att den fattas annars vet man inte vad som kommer att ske vid en ev kollision.
Lampan lär också lysa om du inte "nollar" systemet.
av Frigge
#93814
Du måste montera ett spec motstånd istället för kudden, detta motstånd kan du som privatkund inte köpa över disk. Dessutom ska det rapporteras till både Volvo och vv att kudden är urkopplad.
Skulle tippa på att det ligger runt 800 kr att koppla ur den
Användarvisningsbild
av niklas gson
#93835
aha bra jag ville också veta det.funderade på att göra det själv men då e det lika bra att lämna in den då.... :lol:
Användarvisningsbild
av 232Divers
#94076
tja! var förbi volvo o bokade tid för urkoppling av airbag och det skulle kostar under 600:- ..... inte så farligt iaf.
Användarvisningsbild
av niklas gson
#94077
o faan ja då e det inte värt besväret o börja greja själv...då ska jag beställa tid jag med helt klart...
Uppdatering går inte in?

Du kan testa att göra en omstart av bilens […]

https://ato24.de/de/ravenol-t-iv-fluid.html Best&[…]

Känns riktigt uselt skött av Volvo centr[…]

Biltema har Menar du iCarsoft, eller deras egna[…]