NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Camel
#925580
RödC30 skrev:Funderar på att skicka efter från Mouser:
Verkar vara vettigt.
Användarvisningsbild
av Camel
#925583
RödC30 skrev:
dieselputte skrev:Den händige kan förstår ersätta reläet med en egentillverkat MOS- FET solidstate driver.
Egentligen så tror jag inte att man behöver gå så långt ens.. Ett relä skiljer ju galvaniskt elkrets och styrkrets, väldigt bra när man ska stryra 220V från en u-controller, men i en bil med gemensam nolla behövs ju denna isolering egentligen inte, och det gör ju saken lite enklare. Jag tänker ungefär så här: VAd tror du?
stadge_p-mos.png
I princip ok med lös MOSFET om man kopplar rätt och skyddar den. Men de MOSFET som finns i bilsammanhang har mycket mer sofistikerad styrelektronik, övervakning samt laddningspump för att säkerställa ordentligt till/från-slag. Man kan ju tänka sig att använda färdiga kretsar från t.ex. TI eller Infineon.
Infineons BTS500XX-serie finns med data på t.ex. 40A nominell ström och Rds(on) på endast 1,5 milliohm. Det innebär 2,4 Watt förlusteffekt vid 40A och 0,15 Watt förlusteffekt vid 10 A (motsvarar ungefär 2 x 55 W halogen). Stötströmstålighet på 135 A med övervakning av kortslutning och temperatur. Samt inbyggt ESD-skydd. Bättre än ett mekaniskt relä och kretsen behöver ingen kylning vid 10 A last. Och den är i princip outslitlig. Kapseln är en 7 pin TO-220 och den är mindre än ett relä.

Eller denna krets på 165 A med Rds(on) 2,5 millohm:
https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19197
https://www1.elfa.se/data1/wwwroot/asse ... ng_tds.pdf

Det finns många andra liknande MOSFET-kretsar, även med kretsövervakning för öppen krets.

Exempel på blockschema MOSFET high-side switch:

Bild

Enklare att reparera CEM med att byta relät och köra vidare. :wink:
Användarvisningsbild
av RödC30
#925862
Camel skrev: Man kan ju tänka sig att använda färdiga kretsar från t.ex. TI eller Infineon.
Wow, det var ett tag sedan man höll på med elektronik. Det där hade jag ingen aning om - klart bra skit! :-)-)
Camel skrev:Enklare att reparera CEM med att byta relät och köra vidare. :wink:
Ja tyvärr, och ganska trist. Men det blir nog en lite trist lösning, är jag rädd :)
#925929
Camel skrev: Infineons BTS500XX-serie finns med data på t.ex. 40A nominell ström och Rds(on) på endast 1,5 milliohm. Det innebär 2,4 Watt förlusteffekt vid 40A och 0,15 Watt förlusteffekt vid 10 A (motsvarar ungefär 2 x 55 W halogen). Stötströmstålighet på 135 A med övervakning av kortslutning och temperatur. Samt inbyggt ESD-skydd. Bättre än ett mekaniskt relä och kretsen behöver ingen kylning vid 10 A last. Och den är i princip outslitlig. Kapseln är en 7 pin TO-220 och den är mindre än ett relä.

Eller denna krets på 165 A med Rds(on) 2,5 millohm:
https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19197
https://www1.elfa.se/data1/wwwroot/asse ... ng_tds.pdf

Det finns många andra liknande MOSFET-kretsar, även med kretsövervakning för öppen krets.

Enklare att reparera CEM med att byta relät och köra vidare. :wink:
Håller med; Utbytesrelä till bra pris och att det går någorlunda lätt att löda om i CEM så får det nog bli så , om den dagen kommer.


Fantastiska kretsar de har tagit fram under senare år. Inbyggt ESD skydd var nåt nytt !

Kul med elektronik, här var det många år sedan man höll på, tyvärr har man inte tid att hålla på så mycket som jag skulle vilja. Familj /hus går före.

OT: en liten nostalgitripp i elektronik ! För c 25 år sedan byggde jag ett switchat aggregat som gav +/-35 V, 250W för att mata ett hembyggt MOSFET slutsteg i bilen. Då byggde man med en PWM krets och BUZ 10 effekt MOSFET + snabba BYV32 dioder för likriktning, lindade ferrit trafon själv. Funkade utmärkt, ljudtrycket slog det mesta av de slutsteg som kan kunde köpa då. Men skiten störde ut FM radion + tog mycket plats, så den blev inte långlivad. Hade glättning "ölburkar" på 2x44000uF :mrgreen: , var enda sättet att parera baspeakarna. På tomgång flämtade H4 lamporna i takt med basen när man krämade på. Allt var säkrat med 40A + 10 kvadrats matningskablar.

Idag finns det säkert custom chips som grejar samma sak med en extern ferritkärna + några komponenter. Nu är ju kraftiga slutstegen så billiga så ingen bygger väl själv längre.
Användarvisningsbild
av Camel
#925996
RödC30 skrev:
Camel skrev:Enklare att reparera CEM med att byta relät och köra vidare. :wink:
Ja tyvärr, och ganska trist. Men det blir nog en lite trist lösning, är jag rädd :)
Efter reparationen kan du ju alltid koppla in ett extra relä i motorrummet som driver helljuslamporna. Och relät i CEM ger då endast styrström. Men glöm isf inte transientskydd över spolen, annars kan reläkontakten i CEM brännas i alla fall.
Användarvisningsbild
av Camel
#926000
dieselputte skrev:/.../För c 25 år sedan byggde jag ett switchat aggregat som gav +/-35 V, 250W /.../ PWM krets och BUZ 10 effekt MOSFET + snabba BYV32 dioder för likriktning, lindade ferrit trafon själv. /.../glättning "ölburkar" på 2x44000uF :mrgreen: ,/.../ På tomgång flämtade H4 lamporna i takt med basen när man krämade på.
Underbart! Nostalgi! :-)-)
dieselputte skrev: Men skiten störde ut FM radion + tog mycket plats, så den blev inte långlivad.
Ingen fara på taket. Antar att det var långt före EMC-direktivets tid... :mrgreen:
dieselputte skrev:Nu är ju kraftiga slutstegen så billiga så ingen bygger väl själv längre.
Japp, så är det med det mesta idag. Bygga själv gör man uteslutande för nöjet nu mera. Rent ekonomiskt lönar det sig oftast inte. :wink:


Men att byta reläer i CEM och andra moduler i dagens moderna bilar kommer att bli lönande i framtiden. Precis som man reparerar DIM till P2:orna eller kombiinstrumentet till 700/900 så blir antagligen behov av reläbyte i CEM lika frekvent då dagens bilar blir äldre. ??:-/

Det enda relativt säkra motorvalet är 5-[…]

Visa din semesterbil(d)

Kul med Wien. Lagom varmt där nu? Blir det e[…]

Det är ecm och cem som tappat synkroniseringe[…]

Har du kollat felkoder? Min D4 VEA -15 har gjort s[…]