RödC30 skrev:Funderar på att skicka efter från Mouser:Verkar vara vettigt.
Moderator: Moderatorer
RödC30 skrev:Funderar på att skicka efter från Mouser:Verkar vara vettigt.
RödC30 skrev:I princip ok med lös MOSFET om man kopplar rätt och skyddar den. Men de MOSFET som finns i bilsammanhang har mycket mer sofistikerad styrelektronik, övervakning samt laddningspump för att säkerställa ordentligt till/från-slag. Man kan ju tänka sig att använda färdiga kretsar från t.ex. TI eller Infineon.dieselputte skrev:Den händige kan förstår ersätta reläet med en egentillverkat MOS- FET solidstate driver.Egentligen så tror jag inte att man behöver gå så långt ens.. Ett relä skiljer ju galvaniskt elkrets och styrkrets, väldigt bra när man ska stryra 220V från en u-controller, men i en bil med gemensam nolla behövs ju denna isolering egentligen inte, och det gör ju saken lite enklare. Jag tänker ungefär så här: VAd tror du?
Camel skrev: Man kan ju tänka sig att använda färdiga kretsar från t.ex. TI eller Infineon.Wow, det var ett tag sedan man höll på med elektronik. Det där hade jag ingen aning om - klart bra skit!
Camel skrev:Enklare att reparera CEM med att byta relät och köra vidare.Ja tyvärr, och ganska trist. Men det blir nog en lite trist lösning, är jag rädd :)
Camel skrev: Infineons BTS500XX-serie finns med data på t.ex. 40A nominell ström och Rds(on) på endast 1,5 milliohm. Det innebär 2,4 Watt förlusteffekt vid 40A och 0,15 Watt förlusteffekt vid 10 A (motsvarar ungefär 2 x 55 W halogen). Stötströmstålighet på 135 A med övervakning av kortslutning och temperatur. Samt inbyggt ESD-skydd. Bättre än ett mekaniskt relä och kretsen behöver ingen kylning vid 10 A last. Och den är i princip outslitlig. Kapseln är en 7 pin TO-220 och den är mindre än ett relä.Håller med; Utbytesrelä till bra pris och att det går någorlunda lätt att löda om i CEM så får det nog bli så , om den dagen kommer.
Eller denna krets på 165 A med Rds(on) 2,5 millohm:
https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19197
https://www1.elfa.se/data1/wwwroot/asse ... ng_tds.pdf
Det finns många andra liknande MOSFET-kretsar, även med kretsövervakning för öppen krets.
Enklare att reparera CEM med att byta relät och köra vidare.
RödC30 skrev:Efter reparationen kan du ju alltid koppla in ett extra relä i motorrummet som driver helljuslamporna. Och relät i CEM ger då endast styrström. Men glöm isf inte transientskydd över spolen, annars kan reläkontakten i CEM brännas i alla fall.Camel skrev:Enklare att reparera CEM med att byta relät och köra vidare.Ja tyvärr, och ganska trist. Men det blir nog en lite trist lösning, är jag rädd :)
dieselputte skrev:/.../För c 25 år sedan byggde jag ett switchat aggregat som gav +/-35 V, 250W /.../ PWM krets och BUZ 10 effekt MOSFET + snabba BYV32 dioder för likriktning, lindade ferrit trafon själv. /.../glättning "ölburkar" på 2x44000uF :mrgreen: ,/.../ På tomgång flämtade H4 lamporna i takt med basen när man krämade på.Underbart! Nostalgi!
dieselputte skrev: Men skiten störde ut FM radion + tog mycket plats, så den blev inte långlivad.Ingen fara på taket. Antar att det var långt före EMC-direktivets tid... :mrgreen:
dieselputte skrev:Nu är ju kraftiga slutstegen så billiga så ingen bygger väl själv längre.Japp, så är det med det mesta idag. Bygga själv gör man uteslutande för nöjet nu mera. Rent ekonomiskt lönar det sig oftast inte.
Vissa bilar 2022 har sensus. Hade en Xc90 2022.5 m[…]