- tor 08 mar 2007, 12:33
#91954
Till att börja med borde den vita Lambdalampan på instrumentbrädan lysa. (Men det kan ju också krångla?).
I motorrummet, på vänster sida över hjulhuset, ungefär vid övre fästet för fjäderbenet, sitter en svart plastdosa ansluten med en kabel. Dosan går att öppna, och i den sitter en flerpolig kontakt. Det finns också tre lysdioder, som om jag är rätt underrättad skall blinka en felkod efter givna mönster. Koden i sig själv har väl ett par hundra varianter, så man söker den i en tabell. Ibland finns tabellen på nätet. Och många av debattörerna här på forumet kan den näst intill, fritt ur minnet.
Det sitter också en kort, svart sladdstump med ett stift i dosan. Den är till för att nollställa felsignalen när man har åtgärdat felet. Det är ingen idé att nollställa innan man har åtgärdat, för då kommer felsignalen tillbaka direkt.
Jag har full förståelse om du lämnar över problemen till en verkstad. Det gjorde jag också. Var och en har ju sina skäl.