Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av 2444ever
#886956
Ska byta bränslepumpen på min V70. Är strandad i Kungsbacka, långt hemifrån. Får bli på en parkering med endast enklare verktyg. Behöver lite hjälp och tips.

Det här är som jag förstått det.
* Lättar på bränsletrycket i railsen.
* Luckan till bränslepumpen (tanken) under sätet.
Härifrån är jag osäker
? Ta loss slangarna? här skall det egentligen vara specialverktyg, vet dessutom inte hur man tar loss dom, alltså hur låsmekanismen är.
? Ta loss den stora plastlåsringen, återigen något specialverktyg, hur kan man få loss den utan det?
? Och sedan?

Några viktiga saker att tänka på?
Tacksam för all hjälp!
Användarvisningsbild
av taxi
#886995
Inte mycket hjälp från mig tyvärr, men jag lyckades byta pump på en saab 9000 i ett trängt läge, utan specialverktyg. Jag la märke till att det såg exakt likadant ut som på 850:in, som borde se likadan ut som din. Har för mig att jag fick av plastringen med en vanlig plattång och wd-40. Slangarna gick att dra av från anslutningarna, försiktigt förstås.
Du lär se hur det sitter när du tittar.
Lycka till!

Tankat, med lite tur var det sista gången

Det ska va släppt en ny mjukvara till verkst&[…]

C30 diesel i nödläge

igensatt partikelfilter gör bilen orkeslö[…]

Volvo car UX

Jag har stängt av Bluetooth om och om igen. […]