- lör 19 jul 2014, 22:26
#881577
Fabriken ligger i Gent i Belgien och där tillverkades de S/V40 vi tillber i denna sektion av forumet.
Tyvärr är tidiga årgångar behäftade med vissa barnsjukdomar - läs rost etc. etc...
Är bilen bra i övrigt så kan det ju vara ett fynd trots allt.
Moderna bilar består ju av så mycket plast och elektronik, som åldras och har en relativt kort livscykel, i jämförelse med Bilar ur t ex. 940 serien.
Om du har en solid lack (ej metallic) så kan du krafsa ur rostangreppen, grunda och topplacka med gott resultat = på två meters håll ses ingen skillnad.
Den ihärdige lägger ner en del arbete på att rubba upp ytan där lackbättringen skett.
Metalliclack är knepigare, fast en duglig billackerare finner på råd även här. Grejen är alltså att bestämma sig för på vilken nivå man vill agera... Showlack eller brukslack.
Har själv ägnat ett par veckor på försommaren åt att pricka i stenskott, göra ren lacken och slutligen vaxa min bil. Hade tur eftersom det är en solid lack och inget syns på 2 - 3 meters håll.
Och Ja: 940 är den sista riktiga, svensktillverkade volvon. Behåll bilen och laga balken!!
”När man kommer till öknen, då hittar man sand. Och då är det dax att börja promenera”
Maria Montazami
