hakank skrev: Upplever också som att det är aningen låst mellan bak och fram i kraftiga svängar. I mitt fall parkeringsgaraget på jobbet. Men inte att det stör allt för mycket.
Exakt, Fram och bak axeln är ihoplåst och svänger man kraftigt så rullar ju fram och bakaxel olika lång sträcka vilket bygger upp spänningar i hela drivlinan. Om man nuddar till på kopplingen så släpper Haldexen loss axlarna och det märks i hela bilen att spänningen i hela drivlinan försvinner.
Jag skulle inte störa mig heller om detta bara vore en tjänstebil för den byter man ju bort efter 3 år, strunt samma om det rasar då, men nu tänkte jag behålla denna lite längre och det där känns ju inte som det skulle kunna hålla i längden.
Friheten dog i Sverige 1967 när den fria farten försvann.
Alla vill dö unga, men helst så sent som möjligt.