Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av Sellborn
#833002
Bil: 740
ÅM: 1988
Motor: B230F
VXL: Automat


Hej

Skulle få igång polarens bil igår. Stod typ en halvtimme utan resultat. Hade av stiften och tyckte att dom var lite för oljiga.

Testade så att tändningen samt spridarna fungerade, det gjorde dom.

Brände stiften med brännare så att oljan försvann och att dom blev torra och fina igen. När jag provstarta bilen efteråt så starta den direkt.

Vi vart ute och körde ca 5-10 minuter, sen började en cylinder misstända, bilen gick bara sämre och sämre efter det. Antagligen har det kommit olja på stiften igen.

Är det kolvringarna som gått ?

Värt att nämna är att bilens motor har varit väldigt klen redan när dom köpte den för något år sen. Fick låna bilen för flytt för ett par år sedan och med släpet fullastat så toppade bilen 60km/h vid plant väglag

Tacksam för alla ideer :-)-)
av alsunna
#833023
mellan 12-15bar så ska det inte va några problem :) du ska nog även kolla över vevhusventilation så det inte är några fel, oljan kan ju följa med och gå in via insuget och täcka tändstiften den vägen. plocka bort plastslangen till insuget och kolla hur det ser ut där inne.
Användarvisningsbild
av lennarte
#833164
alsunna skrev:mellan 12-15bar så ska det inte va några problem
Låter som lite för höga förväntningar. 10 - 12 kg är nog mer realistiskt. huvudsaken är att det inte skiljer för mycket mellan cylindrarna (10% är en norm). Tänk på att motorn inte skall vara helt kall eller för varm heller. Mät kompet först en gång och sedan en gång till med "några pump" med en oljekanna i cylindrarna. Är det en "drastisk" skillnad är det fel i den cylindern. Tänk på att det ska vara "gasen i botten" när du mäter kompet. Ta gärna bort lågspänningskabeln på tändspolen och kontakterna till spridarna.

Mvh
Lennart
Fjäderbensbyte V70 -06?

Ska du ta ut hela benet behöver du inte kompr[…]

Handskfacksdelar S40

Hade ju funkat om inte den sidan slutade på […]

Mercedes EQB 300 4Matic 2023 Svart

Ja, milkostanderna drar iväg och alla som p&[…]

Uppdatering av infotainment 2025

Varför i helvete har tempen på bå[…]