Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#815496
osla skrev:
Micce1980 skrev:
osla skrev:i tex tyskland, finns inget salt dom förstör bilarna, fina vägar mm.
Om det inte är salt de strör vad är det då, har sett "saltbilar" på autobahn.

då är det mer än jag visste, har tagit för givet att dom inte saltade där, eller att dom ens hade någon riktig vinter
Vet inte hur den myten uppstått, men den är seglivad. De vräker ut salt på vägarna i Tyskland. Och inte bara i Tyskland. Det saltas i många länder, även i USA.
#815504
Visst saltas det i Tyskland. Sist jag var där så kom jag hem med en vit bil p.g.a saltet (original färg på bilen är mörkblå).
Hemkommen tvättade jag av bilen genom att spola den med vatten. Efter lite spolande såg bilen ut som ny igen. Saltet bara rann av. Här hemma är saltet blandat med en gegga av asfalt m.m. Här blir bilen verkligen "skitig" !
#815531
volvoc70cab skrev:Visst saltas det i Tyskland. Sist jag var där så kom jag hem med en vit bil p.g.a saltet (original färg på bilen är mörkblå).
Hemkommen tvättade jag av bilen genom att spola den med vatten. Efter lite spolande såg bilen ut som ny igen. Saltet bara rann av. Här hemma är saltet blandat med en gegga av asfalt m.m. Här blir bilen verkligen "skitig" !
då är det därför deras bilar inte alls är lika rostiga som bilar häromkring. en tysk importerad bil är ju sällan lika rostig som en svensksåld bil
240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Kan tillägga att efter jag bytt tändspol[…]

Anliggande frambroms 740

Hej! Upplever att frambromsen känns lite anli[…]

installera dragkrok

Säkringen är en 40 A. J.case kallas type[…]

Nolla motor V70 D3

Jag brukar bara nolla efter original markeringarna[…]