Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Basseman
#81231
Hej, jag har ett problem..
När min bil är kall, typ när den stått hela natten och jag startar den så låter det skummt från vad jag tycker höger fram, ngnstans framför passageraren..
Det låter som en fläkt eller något klånkar rasslar.. Detta ljudet avtar mer o mer ju varmare bilen blir.
Men jag har fortfarande ett klånkande ljud när jag växlar ryckigt eller typ bromsar hastigt..
Några tips om vad det kan vara ??
Tacksam för svar och ideér.
Användarvisningsbild
av ratten
#81236
Övre motorfästet som börjar ge upp kanske. Kolla även grenrörsbultarna, brukar ge ett rasslande ljud när motorn är kall som avtar ju varmare motorn blir. Dra åt dessa och kolla om det blir bättre.
av Basseman
#81276
ratten skrev:Kolla även grenrörsbultarna, brukar ge ett rasslande ljud när motorn är kall som avtar ju varmare motorn blir. Dra åt dessa och kolla om det blir bättre.
Det låter något som skulle vara rimligt..
Ska kolla upp det..
Tack !! :)
av Östermalmaren
#81327
Låter som standardproblemet med luftkonditioneringen att den fryser och när det lossnar rasslar det. Sök på forumet så hittar du bra svar om rosslande ljud från luftkonditioneringen på s och v 40.

Har en S40 med ungefär samma ljud men har inga problem med motorfästen eller dylikt.
av Basseman
#81376
Vet inte vad du menar med fryser, men sålänge jag haft bilen har det aldrig varit under 0 grader..Och det rasslande ljudet försvinner så fort bilen blir varm men det klonkande ljudet kan finnas kvar..




Östermalmaren skrev:Låter som standardproblemet med luftkonditioneringen att den fryser och när det lossnar rasslar det. Sök på forumet så hittar du bra svar om rosslande ljud från luftkonditioneringen på s och v 40.

Har en S40 med ungefär samma ljud men har inga problem med motorfästen eller dylikt.
av Östermalmaren
#81472
Jag har samma ljud på min S40 och har letat här förut. Det bildas kondens i systemet som fryser (rosllar när det lossnar) och klunkar.

Hittar du ett svar där detta är mer utförligt beskrivet av någon som åtgärdat detta så har du hittat rätt.
av hawkan
#81878
"klånkande ljud när jag växlar ryckigt eller typ bromsar hastigt"
för mig var klonket motorfästet... snabbt fixat.

Full tank i Arjeplog innan avfärd nu på[…]

Hej Kollar här finns säkert nån so[…]

Min D5 2012 fick stadigt ökande förbrukn[…]

Ventilationsgaller V90-18

Bilskrotar är ibland en bra källa till s[…]