NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av PatricH
#804825
Hej
Igår när jag körde på motorväg tappade bilen effekt drastiskt. Det känns som att någon snodde 200 HK.
Inget felmeddelande, temperaturen oförändrad. Bilen sackar inte men det händer väldigt lite när man trycker på gaspedalen.
Bilen är nyservad för lite drygt en månad sedan. Haft kontakt med en bilmek på morgonen men han visste inte. Något geni där ute?
/ Patric
av marko80
#805226
kolla upp magnetventilen, när den lägger av så blir bilen slö som en opel corsa..

jag fick exakt samma symptom på min, men på min var det kamremmen som hade kuggat över 2 kugg, och kortslutning i en kabelhärva.
Det finns många fel som kan sätta bilen limpmode, så lämna in bilen till en verkstad som är duktiga på felsökning.

Det är bra att det kommer alternativ. Nå[…]

Hur fick du fram den kostnaden?

Hej, Jag har en V70 -07 2.4 bensin och har samma O[…]

V90 D5 CC - skillnad på motor MY?

Den var ju snygg. Ingen 4-zons klimatanläggni[…]