Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Volvoboy88
#778495
hej har då en v70 -98 med 2,0 10v motorn och tycker att den tappar kraft ibland när man gasar för att efter en stund få tillbaka kraften igen. då är ju frågan är de nån som har haft samma bekymmer och kommit fram till nån lösning. Har bytt rotor, lock, kablar olja och filter. Tändstift vart bytta för ca 1000 mil sedan. Bilen har gått 26000 mil har även gjort rent spjäll och fixat dom vakuumslangar som jag har hittat som var dåliga. Har också prövat att bytta spridare då dom tickade rätt så rejält.snälla är de nån som har nån idé vad de kan vara????
av kometen
#779366
Hej har en likadan bil och får samma symtom när jag har acn på, motorn är så klen att den tappar kraft när acn drar igång :)
Användarvisningsbild
av Tungviktarn
#779384
Min gamla cresent compakt vär rätt trött med!
Skämt åsido håller med föregående att 2,0 motorn är underdimentionerad och klarar inga extra påfrestningar för att då bli ännu slöare ex ac kompressor släpvagn etc

Hissade upp bilen. Båda sidorna är lite[…]

Mercedes nya batteriteknik gav elbilen 120 mils r[…]

Hej, Någon som bytt bromsklossar bak sjä[…]

Något har ju uppenbarligen gått fel vi[…]