NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#752844
Är mitt uppe i att beställa sänkfjädrar nu, Eibach 25mm får det bli och har hittat ett prisvärt gäng.
Jag vet att det har diskuterats förr, kanske inte här, men jag hittar ändå inget svar.
Det nämns att vissa är till 2.4, 2.4i, 2.0d och t5, passar de min 1.8F eller är de annorlunda motorerna ett problem i det här fallet?
Om jag inte minns fel så är det väl speciellt AWD som är annorlunda då den ska vara tyngre och fjädrarna därför inte är riktigt lika..?
#752857
Fick svar från firman som säljer fjädrarna, det är som befarat inte samma sort men jag skulle få rätt fjädrar till samma pris.

Så tråden kan skrotas!
#752875
I dörröppningen sitter ett klistermärke med axelvikterna. Där kan man kolla om satsen är gjord för sin bil.

För våra bilar brukar det finnas två satser, en för "tunga" motorer och en för de lättare.

.
Trasig AC på V60 D6 plug-in hybrid.

Jag har samma problem just nu. Jag köpte pr[…]

Du har fri surf till Google bilarna de äldre […]

Det plingade till i telefonen och paketet är […]

Trasig styrenhet VOC V90

Jag tror mer på att det är fullt mö[…]