Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av Ormen
#724027
Har ett allvarligt problem med bränsleförbrukningen då den ligger mellan 3-5l/mil utan att överdriva! Ryker en hel del också. Luktar inge soppa så tror inte att den läcker.

Har fått tips om att de kan va luftmassemätaren, men vill kolla om de värkligen kan va den eller om de e något annat som spökar.

Vad kan detta bero på?
#724314
http://jagrullar.se/forum/viewtopic.php ... &sk=t&sd=a
Felkodsdosan på 940 finns i motorrummet framför ratten vid fjäderbenet,vet ej 960.
Men hur går din bil egentligen? 3-5 liter är så mycket så din bil kan inte gå bra. Har du kollat läcka i tanken,påfyllningsröret,vid filtret eller slang?
Har du bensin i oljan? Är luftfiltret fräscht eller täppt? Avgassystemet ok? Så katten är inte täppt? Startar den bra kall som varm? Kan vara tempgivaren för motortyrning,lmm,lambdasonden vad som helst. Om du berättar vad du har gjort för felsökning själv så blir det lättare att hjälpa dig för du måste ha gjort nån felsökning,eller hur?
av Ormen
#724834
de konstiga e att bilen går skitbra, Har kollat efter läckor men ingenting läcker. alla filter e nybytta, avgassystemet e schysst, Startar fint i alla lägen. vi felsökte lite idag och den säger att de e ?(lambda-regleringen)? så får nog byta den, desutom e de skitsvårt att hitta någon tabell för felkoder, de e tydligen inte samma som 940 enligt några polare..
av sicnarf
#724852
http://www.matthewsvolvosite.com/forums ... =2&t=24944
Här hittar du en lista med 960 koder.Luktar det inte bensin med den stora förbrukningen,förresten? Kolla vid fuelrailen om det läcker där för jag har läst om nån som hade en läcka där och bensin försvann/dunstade bort vid motorgång där så man märkte det inte annat än på lukten.
Förresten,du säger att din bil tar 3-5 liter milen. Men ändå går den skitbra som du säger. Kan det inte vara så att någon själ bensin från tanken utan att du vet om det? Värm motorn och fyll upp den och kör en sträcka på 3-4 mil och fyll upp igen så vet du nu exakt vad den drar. Om den drar 4 liter milen då försvinner 15 liter minst. Är det bara 5-6 liter nu,då vet du att du har en tjuv där.Glöm inte anteckna km vid start. Annars måste du börja byta grejer snart för du kan inte betala 50 kr milen i bränslekostnad,eller hur? Kan vara LMM eller lambdasonden som spökar då. Men kolla på koderna och se. Lycka till med din felsökning!
Startproblem V70

Du har lagt din tråd under kategorin bilar u[…]

Volvo car UX

Och de har dessutom tagit bort möjligheten at[…]

Elschema hittar du på https://www.manualslib[…]

En sommar under min 850

Jag tycker du gör rätt i att fixa bilen […]