Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Hilmer
#717624
Finns det olika styrväxlar till 850?
Eller rättare sagt, tror ni att styrstag från en -93a passar till min -96a?
Dvs det inre staget/leden.


Edit: Vad jag kan komma fram till finns det två olika modeller, men det är samma styrstag på båda. Kan detta stämma tror ni?

Och gärna snabba svar då jag står i startgroparna för att demontera på -93an som står ute i kylan. Vill helst ha detta ogjort ifall det inte är samma ;)
Användarvisningsbild
av Hilmer
#717637
På chassiplåten ska man bl a kunna utläsa vilken styrväxel som är monterad från fabrik med olika siffror, men på min -96a är det bara bokstäver: HHXHEUS ?
På -93an står det ingenting.

Eller detta är bara på nyare detta gäller!?
Användarvisningsbild
av Hilmer
#717710
Taxen47 skrev:Vad jag kan se i min reservdelskatalog,så är det lika på alla årsmodellerna/chassienummer.
Står så här:Styrstag med inre kulled antal 2 med art.nr.3546266.
Tack för ditt svar!
Detta är vad jag också kommit fram till enligt de uppgifter jag fann, men på t ex AD-center/mekonomen sidor så finns det två varianter, två olika storlekar på gängan.
Hur ska man veta vilken det är utan att demontera först!?
Verkar finnas olika bud i detta ämne...
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#717820
V70 har iaf 2 olika - SMI och TRW.
Men som du säger verkar det vara lite olika bud på om 850 har 2 olika eller ej.

Du får väl annars göra som jag gjorde - köpa båda varianterna och sen skicka tillbaka den som inte passar. Då vet du ju iaf att du har en led som kommer passa och slipper utföra jobbet 2 gånger.

Monterade in slutsteg o baslåda som jag allt[…]

Nu har bilen funkat bra ett par veckor. Min mek b[…]

Ja kanske ska byta den och även vevaxel givar[…]

Volvo Selekt garanti

@Wimso , De bara slingrar sig. Det är en sj&[…]