Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#692337
Hallå. Jag försöker få bort växelknoppen och damasken men lyckas inte så bra efter att ha läst på lite olika forum där någon får för sig att man måste skära i sönder den.. Jag har försökt allt men lyckas inte så bra.. så undrar om någon vet hur jag får av knoppen och damasken då jag ska byta allt till en nya damask och en knopp i läder istället för plast.. Volvo S70 -97. Snälla hjälp.. Tack i förhand.

Bild
Senast redigerad av 3 Rohlin94, redigerad totalt 0 gång.
#692347
Det var länge sen jag demonterade på min 850 men vill minnas att man lossade damasken underifrån sen frigjorde man clipsen på knoppen underifrån och drog rakt upp, så son han gjorde i beskrivningen känns inte riktigt rätt
#692373
Tungviktarn skrev:Det var länge sen jag demonterade på min 850 men vill minnas att man lossade damasken underifrån sen frigjorde man clipsen på knoppen underifrån och drog rakt upp, så son han gjorde i beskrivningen känns inte riktigt rätt
Okej, Så den svara ringen som är helt förstörd för tillfället ska man trycka in och försöka dra ner? Visas saäger att knoppen sitter limmad på -97..

Dessa tändningslås är sluts&arin[…]

Är det denna? https://www.aliexpress.com/item[…]

V60 T3 -2011 Turbo laddar inte

Om detta kan hjälpa till. Ruta 10. Membranet […]

Finns denna som cirka 460tkr och den har även[…]