Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

#668823
Hej.

Tvättade bilen i fredas och innan tvätten så använde jag mig av biltemas kallavfettning för att få bort lite gammal tjärr stänk och så.. Avfettningen satt på lacken i ca 3-7 minuter..

Efter tvätten när bilen hade torkat, på vissa ställen har jag nu fått fula fläckar på lacken, svårt att förklara, det är någon typ av vit tunn oxiderad matt hinna/skada på klarlacken. Man ser att det har blivit någon sorts av kemisk reaktion..

Är detta ett känt fenomen som kan uppstå om man använder avfettning? Kan en polering reparera skadan?

Mvh
#668851
Låter som att avfettningen torkat/bränt fast innan den spolades av, avfettning får aldrig torka in på lack då kan dessa fenomen uppstå.

En lättare polering borde fixa detta.
#673442
BIltemas kallavfettning fungerar alltid klockrent för mig, dock så använder jag det alltid i garaget och undviker solljus.

Problemet är att jag inte får en upp[…]

Svarar på min egen fråga. Kontaktade V[…]

Oljepump till 850

Hej Hasse! Tack för hjälpen. Det är[…]

EX30 som laståsna

Volvo ska börja sälja EX30 i Cargo-utf&o[…]