tuxedo skrev:Alldeles riktigt påpekande av lennarte.
88 b hette årsmodellen då LH 2.4 infördes.
Du kan inte minska bensinförbrukningen genom att ha lägre systemtryck.
Däremot minskar insprutningsmängden per tidsenhet spridarna är öppna.
Detta försöker insprutningssystemet kompensera genom längre insprutningstid då lamdan känner av att det är för mager blandning.
Regleringsspannet blir däremot förskutet och varningslampan för lamdan kan börja lysa då det blir "lägre i taket" till den punkt då den adaptiva regleringen inte kan kompensera längre.
M.a.o. Man ska ha den systemtrycksregulator som är anpassad till det bränslesystem som bilen har.
//tuxedo
Jag "misstänkte" det, tyckte det var värt att fråga i alla fall. Jag har lärt mig en hel del om insprutnings systemet dom sista 2 åren som jag har "klurat" med det, men jag har mycket kvar att lära än. Angående varningslampan, där sitter väl ingen sådan på -88B, eller? jag kan inte hitta något om det i instruktionsboken i alla fall. Ingen annan stans heller. Den "kom" kanske på sena -89-or eller -90-an. Det har i alla fall aldrig lyst någon lampa "för mig", trots alla problem jag haft.
Mvh
Lennart