Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#654778
Bilen en V70 D5 2003 aut 27000 mil med BSR trim (som skall bort på måndag)
Bilen har betet sig så här INNAN trim också men avhjälptes efter byte av dieselfilter på Volvo.

När jag gasar på och turbon börjar ladda fullt så går bilen ned i limp-home. Felkod sätts och utläst på Volvo "lågt bränsletryck intermitent"
Detta kan komma vid första gaspådraget eller vid 40:e bilen går ned i nödläge.
Pumparnas tryck har mätts upp vid full belastning och tomgång på Volvo och de ligger på normala värden.
Tankar preem-diesel skall sluta och börja tanka statoil.
Jag bryter snart ihop och vi ska till Ungern på söndag.
Kan saker som magnetventil och lmm påverkar mitt bränsletryck? Låter ju otroligt??
Kan man på något enklare sätt kolla om man har alger/skit i tanken? (Preem-kunder har ju haft problem med detta har jag läst)
Vad kan vara problemet? Jag behöver verkligen all hjälp.
Finns det någon specialist inom detta område runte Vetlanda/Jönköping/Växjö?
Senast redigerad av 3 dieselmagnus, redigerad totalt 0 gång.
#654837
Går bilen bra, eller har den några tendenser innan den slår av sig själv?

Om bränsletrycket och så är korrekt uppmätt kanske det är sensorn som läser trycket som det är fel på? Att den alltså larmar p.g.a felaktig avläsning på trycket.

Bara en teori men förhoppningsvis bättre än inget. Jag kan inte komma på något annat. Dedär med bakterier har jag dålig koll på. Annars är det väl bara att köra slut på sörjan och hälla i ny diesel, eventuellt något medel om det finns?
#654849
Fast bilen har gått bra de sista två månadernam sedan jag bytt dieselfiltret. Kan man må något enklare sätt kolla ned i tanken och se hur det ser ut utan att riva skiten? Kan man kolla förpumpen hur den ser ut? Tänkte på om den är igenslaggad av alger/bakterier. Vart sitter tryckgivaren som ska känna av trycket?
#654922
om det blev bättre av att byta filtret så hade jag plockat upp bränslepumpen ur tanken och kollat hur denna sil/filter ser ut
polarn hade liknande problem han bytte 3 st filter innan han gav sig ner i tanken och där fanns massor av sådant man inte vill ha där
Så börja dä har du tur så räcker det med rengörning och byta ett filter till


//Gooose
#654925
gooose skrev:om det blev bättre av att byta filtret så hade jag plockat upp bränslepumpen ur tanken och kollat hur denna sil/filter ser ut
polarn hade liknande problem han bytte 3 st filter innan han gav sig ner i tanken och där fanns massor av sådant man inte vill ha där
Så börja dä har du tur så räcker det med rengörning och byta ett filter till


//Gooose
Hur kommer man in där?

Släppa ner tanken eller finns det något annat lurigt sätt?

Kanske bäst att ta ner och skölja ur ordentligt?
#654945
Ska in på Volvo idag och tanka i orginalprogrammet. DE får ta ned filtret och lyfta ur pumpen och kolla hur den ser ut. Jag misstänker skit i tanken eller att det läcker in luft i bränslesystemet så att fuelrailen blir luft i och för lite diesel.
#654976
Imorse kunde jag köra tre fullgasrepor upp till 200 km/h utan problem och för att sedan fisgasa och då går den i limp-home. Pratade med Volvo som i sintur varit i kontakt med BSR. De höjer inte trycket så speciellt mycket men de låter spridarna vara öppna längre period/eller duration som de säger. Pumpen som sitter i tanken skall tydligen knappt användas utan mer att returbränslet skall tillbaka och att den har en ejektorverkan. Enligt källor på BSR skall det finnas någon form av elektrisk förpump på kamaxelpumpen vilket jag tycker är underligt. Ska åka upp till dieselmeken i Aneby ikväll och ställa bilen. De ska göra en grundligare felsökning. Plocka bort spridarna, läcksöka systemet. Ser bara pengarna blåsa iväg. Får bli många tjeckiska pilsener :o i Prag.
#655157
Har lämnat bilen hos http://www.dieselmeken.se och på olika dieselforum verkar de fått bra kritik. Han misstänkte lite läckage någonstans så de ska provtrycka bränslesystemet och kolla hur spridarna beter sig. Kan vara så att de läcker diesel och vid fullgas så finns det inte tillräckligt med diesel i fuelrailen. På Volvo tror det att det är givarfel eftersom det kommer ibland och en sliten kamaxelpump så går bilen dåligt hela tiden.

Från början lite så, men man v&au[…]

Elpriset

Vattenfall, 2020 ………… […]

Tack :-)

Volvo V50 "Mr White"

Ja med den adra knoppen så, ja :)