NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#643610
Har en C70 D5 -07:a med 6 700 mil på mätaren. Svensksåld. Nyservad 3/5 -12.
Imorse tändes det en lampa med meddelande; "Motorsystem Serv. Erfordras".

Någon som har varit med om liknande på en C70 D5?

Jag märkte ingen skillnad alls under körningen, att bilen blev trögare eller gick sämre eller fick högre förbrukning.


Mvh,
#643613
Hände även på min gamla V70 service lampan hade inte tänts ännu vid service och när servicen gjordes glömde teknikern att 0-ställa lampan det var bara att åka in till teknikern igen för 0-ställning, hoppas det inte är värre än så. :-)-)
#643621
Jag har fått det på en C70n T5, det betyder att du har en felkod lagrad.

Man måste koppla upp den mot datorn för att se vad det är som larmar, det kan va vad som helst.

Åk in till bilia.

i mitt fall så var det Magnetventilen till turbon som larmade, sen hittade dom en felkod på Rattknapparna också, så dom bytte allt , och det blev bra igen.
#643624
Tackar för snabba svar. Ringde återförsäljaren (Motorhalland i Halmstad) som jag köpte bilen av nyss, och enligt honom så har verkstaden som servade bilen glömt att 0-ställa lamporna. Ska åka in imorn bitti så får de titta på det.

Så förhoppningsvis är det inget värre än så. För som sagt, bilen servades precis innan jag köpte den, samma dag. När jag provkörde bilen några dagar innan köpet var det ingen lampa som lös. Och heller inte under några dagar efter att jag köpt den. Men idag så... :roll:

Men som sagt, tack för snabba svar livia och KenZoo :lol:

Jag har också en V70 D3-2011 med varma/heta […]

Intressant, har varit med om dåligt/trå[…]

Hej! Blev erbjuden en uppsättning 19”-f[…]

Anliggande frambroms 740

Jag brukar skruva ur glidpinnarna och vända o[…]