Ryggstöden i kombimodellen ska gå att få ur men jag har f**n inte lyckats :( Hur som helst här är en länk med en beskrivning hur du ska göra: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 5&p=180863 Om du lyckas få ur dom kanske du kan göra en tråd i tips och trix med MassssssaBilder så att även vi andra med bristande fingerfärdighet lyckas få ur dom :D Ps. la ner ca 2½ timme på att få ur det på en bil på skroten men fixa inte det. :-(O)
Grejjade lite med bilen i helgen. Monterade bromsar osv. Flyttade över instrumentpanel från den svarta till min bil.
Sen så skulle ja koppla in lite knappar:
Taklucka
Dimljus
Tracs
Dock så hittar jag inga kablar/kontakter till dessa. Tracs är skitsamma, men dimljus och taklucka !? Jag ser ju kablaget som går från takluckan och ner mot stereon, men sen försvinner in i en härva med massa andra kablar. Saknar även kablage till dimnljus, trodde det var original på alla 850. Hur är den kabeln dragen ?
Dåligt med uppdateringar. Har precis flyttat och legat i som fasen med att få iordning nya och gamla lägenheten. Ska väl ta tag i bilen igen nu vilken dag som helst. Vill först och främst bli klar med avgas och bromsar, så kan jag fokusera på elen sen (Kontakter till taklucka osv). Tror jag har elschema någonstans så jag kan kolla hur kablarna går. Men om någon vänlig själ vill berätta hur kontaktstycket till taklucka ser ut så får dom gärna berätta det :)