Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#592520
Jag har en V70 -97 som rycker/hackar när man ligger runt 1500 varv när man kör men gasar eller trampar ned kopplingen försvinner det direkt. Jag har bytt Tändstift, fördelarlock, tändkablar, tändmodul, bränslefilter, bränslepump samt tryckregulator men problemet kvarstår.
Jag har nu inge fler idéer om vad det kan vara. Finns det någon som har idé om vad det kan vara mer som är fel eller som kanske vet så är det välkommet.

MVH
Peter Axelsson
#592533
Kan vara spjällhuset som krånglar. Rekommenderas att du tar ut felkoder för det kan finnas flera möjliga orsaker.

Mvh GK
#630987
Detta problem har ju jag också! Så jag snor denna tråd!
Precis som ovan, det är ryckigt runt 1500 varv, märks inte alltid och bara i låga jämna hastigheter.
Ska nog kolla igen på spjället, även fast jag gjort rent det förut. Kommer inte ihåg om det blev bättre då.
Kan gasvajern kärva nånstans? Har lite glapp i kulleden som styr spjället också, kan det påverka?

Har som trådskaparen också bytt kablar, stift, rotor, fördelare och bränslefilter. Inte btr dock. Men bilen går ju bra annars. Har heller ingen varningslampa som lyser.

Tack!
#631047
Saker som borde kunna påverka är väl lambdan eller lmm:en.

När du mäter lambdasonden ska du mä[…]

Hmm fick inget meddelande idag

Lite inte på laddningslampan, den förbl[…]

DennisCA's Volvo 850 -97

Nä det har jag inte kollat, men det är v[…]