VolvoB20 skrev:
I dag verkar köparna helller köpa sprillans nytt med fulla garantier än att köpa något gammalt beggat med lite mera motoreffekt.
Så är det absolut, och det absolut hetaste är ju en tråkig snåldiesel. Motorstarka bilar är stendöda på begmarknaden idag. Det är lite märkligt med tanke på att de mindre motorerna inte ens såldes i sverige för 10 år sedan, medans det nu i princip är det motsatta, de större motorerna säljs inte.
För övrigt är det väl lite osäkra tider, ett inköp är en fast kostnad som du vet om, och en bil med garantier skall inte förknippas med några oväntade kostnader.
Medan en begagnad bil är billig men kan förknippas med oväntade kostnader, det vill folk undvika i osäkra tider.
Själv är jag för fattig (eller snål?) för att köpa en ny bil som jag vill ha så jag får hålla tillgodo med det som erbjuds på andrahandsmarknaden. Å andra sidan byter jag sällan bil oftare än var femte år ungefär.
/Martin