Här kan ni klottra av er sport, politik, efterlysningar m.a.o offtopic!!!

Moderator: Moderatorer

av llesrof
#608846
...vänstra hand för en ny kamera. Sagt och gjort. Köpte en i höstas och nu var det dags att betala den.
Bild
av kamilenski
#608855
En snyggare klocka hade gjort HANDEN ;(
av *pettson*
#608887
Jaha minsann dyr kamera tydligen, men en man av sina löften.. det hackiga och billiga snittet visar tydligt att det är en billig kinakniv som du fått hugga dej blå för att lyckas med. Sen är väl frågan vad man spätt blodet med för modets skull innan, då det flytit ut kantigt.. :wink:
av llesrof
#608888
Ptja... jag tycker att den är tillräckligt snygg, den är i alla fall schweizisk, mekanisk med automTisk uppdragning. Jag var noga med att inte råka träffa klockan när jag högg eftersom jag gillar den klockan. Hade jag haft någon av mina litauiska-ryska så hade jag inte vart lika petig. Det värsta är att jag höll på att dela rå kycklingfilé när det hände. Bakterier från kyckling skall man inte skoja med så jag får nog åka och ta en stelkrampsspruta eller nått :D
av llesrof
#608889
Pettson... fläcken är autentisk. Det flöt ut så. Kan avslöja att vätskan är chilisås, jordgubbssaft och en gnutta vatten. Och kniven ingick i ett knivset jag fick via en bokklubb eller nått sånt. De är vassa men tappar skärpan fort så det gäller stt slipa dom ofta.
av *pettson*
#609016
llesrof skrev:Pettson... fläcken är autentisk. Det flöt ut så. Kan avslöja att vätskan är chilisås, jordgubbssaft och en gnutta vatten. Och kniven ingick i ett knivset jag fick via en bokklubb eller nått sånt. De är vassa men tappar skärpan fort så det gäller stt slipa dom ofta.
:D Få avbryta huggandet för att behöva försöka slipa...
av llesrof
#609071
Tycker att den klockan var aningens prålig.

Jag tog två bilder. Först en utan armen. Då hade jag lagt en kaffeburk på skärbrädet ungefär där armen skulle hamna. Kameran fokuserade på kaffeburken. Jag tog bort kaffeburken och hällde ut lite "blod" och knäppte några bilder. Sedan placerade jag armen där och tog några flera bilder. In med bilderna i ett bildbehandlingsprogram som kan hantera lager. Bilden utan arm underst och den med arm överst. Sedan var det bara till att sudda ut det av armen jag inte ville ha med. Då gick jag fram den bild utan arm i det området jag suddade ut. För att få till snittet fick jag hitta någon annan lämplig bild och klippa in i området. Valet föll för en bild på getkött. Sist men inte minst bakade jag ihop alla lager till ett enda och gjorde om den till svartvitt för att ge den rätt kuslighet. I färg ser det inte alls lika kul ut.
av kamilenski
#609088
Då har du sett

The Human Centipede II

Fy.....
Volvo 740 fördelare

Du kan ju till och med ha kvar fördelaren ist[…]

p-sim (mini sim) surf xc40

Bump! har du funderat på tex. Vimla eller[…]

Motorn tappar kraft och dör.

Håller tummarna.... En granne hade på […]

Jag skulle testat så stor som möjligt.[…]