Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av Provocative
#593764
Tullsats Import Personbilar 10 % [/quote]
Ett skepp är inte gratis. Men det är befintliga fabriker i europa. Så kommer det sig.[/quote]

Så du menar att skeppningskostnaden skulle vida överstiga löneskillnaden mellan Torslanda och Shengdu ?:-/[/quote]
Ja det menar jag. Det är inte bara att soppa in en bil i ett kuvert o skicka med posten. Sedan har du rätt i att lönerna är mkt lägre i Kina i dag. Men de har gått upp avsevärt de sista åren och kommer gå upp ännu mer så skilnaderna kommer jämnas ut på sikt. En annan aspekt på lönerna är att det inte krävs så många personer i dag att bygga en bil.
Jag var på Skövdefabriken på studiebesök, 1995. Det är där de gör motorer för de oinvigda. Bearbetning och montering på grundutföranden gjordes av små små arbetare i oranga ASEAoveraller (robotar). Sedan så hängde personal dit extrautrustning. Kan tänka mig att det blivit mer automatiserat i dag.
Jag är övertygad. Volvo kommer tillverka bilar till den Europeiska marknaden i befintliga fabriker. Kineserna sa själva efter köpet att de ville förlägga produktionen av sitt egna märke parallelt i Volvofabrikerna. Jajajaaaa.... Jag kan inte stava till Dacha :lol:
av Steff 99
#593797
Alla eller de flesta vill ha kvar Volvo och även tillverkning i Sverige, men ert resonemang ang kostnader i Kina och att frakten gör det oekonomiskt att förlägga tillverkningen i Kina, måste ha missat hur mycket som tillverkas i just Kina och säljs i Europa till priser som är lägre än det mesta.
Inte en bil från Japan eller Korea skulle kunna säljar pga höga tull och fraktkostnader, men så är det inte.
Löneläget i Kina innebär att även alla komponenter som tillverkas där gör att produktkostnaden kan minskas och detta innebär i sin tur att produkt plus frakt är lägre en vad man kan producera i europa.
av *pettson*
#593821
Steff 99 skrev:Alla eller de flesta vill ha kvar Volvo och även tillverkning i Sverige, men ert resonemang ang kostnader i Kina och att frakten gör det oekonomiskt att förlägga tillverkningen i Kina, måste ha missat hur mycket som tillverkas i just Kina och säljs i Europa till priser som är lägre än det mesta.
Inte en bil från Japan eller Korea skulle kunna säljar pga höga tull och fraktkostnader, men så är det inte.
Löneläget i Kina innebär att även alla komponenter som tillverkas där gör att produktkostnaden kan minskas och detta innebär i sin tur att produkt plus frakt är lägre en vad man kan producera i europa.
Nu ska vi rätta till lite saker här..

Jag personligen är inte ett dugg intresserad av var nåt tillverkas. Jag föreslår lång läsning om tull, frihandelsavtal och hur produkter klassas. Jag har bara skummat på ytan och tänker inte göra någon doktorsavhandling här. Men det är komplicerat att tulla idag. Om du ska tulla rätt och göra rätt vinstmässigt. Ibland blir det till och med billigare att skicka till ett mellanland eller två mellanländer för att sen skicka det hit därifrån.
När du räknar får du inte blanda ihop vad man betalar för lösa delar respektive för hela bilar i tull och annat, klassningen blir inte densamma hur man än vänder det. Jag vet inte om du missat att volvo redan tillverkar bilar i kina. Men man skickar ned byggsatser som byggs ihop därnere eftersom just tull blir för dyrt om man skickar hela bilar, man har alltså inhemsk *produktion* för att slippa tull. En idiotide om det inte vore lönsamt. Då är det alltså lönsamt att flytta produktionen för tullreglerna redan vid dom blyga antalen bilar man tillverkar idag.

Många av dom billyftar, kompressorer osv som finns i eu tillverkas i kina, i delar. Skeppas som delar och slutmonteras här i eu inför samma regler, det blir nämligen en eu tillverkad produkt om minst en viss procentsats av tillverkningen görs i eu. Italien är hur stora som helst på detta beteende. Varenda fin lyft du kan tänka dej i alla möjliga prisklasser brukar vara skurna, bockade och till viss del svetsade i kina. Sen kommer den till italien, slipas, lackas, kläs på med motor och el och vips har du en italientillverkad kvalitetslyft. Kompressorer tillverkas likadant om vi inte går upp i mycket höga prisklasser. Varför slutmonteras dom inte i kina? Enkelt, det är billigare att slutmontera dom här. Man får ingen eller lite tull på reservdelar eller ingående delar i tillverkningen beroende på avtal. Vill man ytterligare jäklas med tullsatserna så skickar man stålplåtarna för tillverkningen ned till kina och får dom bearbetade som jag beskrev innan och får tillbaka dom. Då är ju ursprungslandet italien och då fick man tullfördelar för det igen. Allt är en fråga om vad man tillverkar och vad det kostar/ får kosta till konsument efter vinst. Det innan man börjar räkna färdsätt eller om produktionen ska läggas helt eller delvis i utlandet.

Alltså lågpristillverkat utan tull, slutmonterat i eu och en fin stämpel att man tillverkat en fin sak som sen säljs i just eu.
Börjar man tillverka volvo i kina, skickar hit dom i delar och sen slutmonterar det mesta här så lär man klara sej utan tull. Men då lär marknaden tacka för sej och sista volvon är såld i eu eller usa.
Japanska bilar tillverkas i rejäl mängd, och det är också därför dom kommer hit. Dom är dyra att ta in i eu tack vare tullen, men får tack vare lågt tillverkningspris och ett högt värde på marknaden i eu en skaplig konkurrenskraft ändå när tullen är pålagd. Men VINSTEN per bil efter alla avgifter, är dystert låg för biltillverkaren och det är vinsten han lever på. Det är inte så att subaru eller toyota osv är så otroligt rika på grund av bilarna som säljs till eu iallafall.

Vad gäller volvo så lär aldrig bosch eller siemens eller andra gå med på att det minsta lilla läggs i kina. Dom ville inte leverera knappt när volvo ligger i eu och kineserna äger det. Dom är rädda för plagiat helt enkelt. Kineserna och volvo har fått göra skriftliga avtal om att inte flytta teknik eller att kopiera densamma, det basunerades ut på nyheterna. För då är samarbetet slut på ett ögonblick och ingen kommer hjälpa volvo att utvecklas. Då får kina göra allt själva. Allt som dom hittils inte lyckats med själva.
av dljungstrom
#594149
Om det vore så fantastiskt billigt att bygga bil i Kina och sedan skeppa dem till Europa så skulle väl alla märken göra detta vid det här laget. Asiatiska tillverkare som Nissan, Toyota, Kia osv bygger trots detta bilar i Europa för försäljning här - trots att de också har fabriker i låglöneländer på andra sidan jordklotet.
av llesrof
#594156
dljungstrom skrev:Om det vore så fantastiskt billigt att bygga bil i Kina och sedan skeppa dem till Europa så skulle väl alla märken göra detta vid det här laget. Asiatiska tillverkare som Nissan, Toyota, Kia osv bygger trots detta bilar i Europa för försäljning här - trots att de också har fabriker i låglöneländer på andra sidan jordklotet.
Det är inte helt enkelt och gratis att flytta produktionen till Kina. Sedan finns det ett enormt imagevärde i att ha en inhemsk produktion.
Användarvisningsbild
av StringerBell
#594175
Dessutom är det så att Kina inte kommer vara ett låglöneland hur länge som helst, eller i alla fall inte tillräckligt lågt.
av Steff 99
#594244
Om man nu tror att de enda komponenterna som sitter i en bil kommer från Simens eller Bosch så stämmer detta.
Varför Japaner/Koreaner lägger produktion i vissa Eu-länder och även USA eller i dess närhet beror mycket på ledtider men även på att man har mycket högre kostnader i sina hemländer än Kina

En aspekt som ingen lägger in är att Ghent tillverkar fler bilar än Torslanda man har väl även haft högre produktivitet, det kan också påverka var man lägger huvuddelen av produktionen för Europa, när man återigen diskuterar en produktionslina i USA eller i det närområdet så kommer säkert frågan upp om det behövs två fabriker i Europa.
av *pettson*
#594355
Steff 99 skrev:Om man nu tror att de enda komponenterna som sitter i en bil kommer från Simens eller Bosch så stämmer detta.
Varför Japaner/Koreaner lägger produktion i vissa Eu-länder och även USA eller i dess närhet beror mycket på ledtider men även på att man har mycket högre kostnader i sina hemländer än Kina

En aspekt som ingen lägger in är att Ghent tillverkar fler bilar än Torslanda man har väl även haft högre produktivitet, det kan också påverka var man lägger huvuddelen av produktionen för Europa, när man återigen diskuterar en produktionslina i USA eller i det närområdet så kommer säkert frågan upp om det behövs två fabriker i Europa.
Som det är idag och framöver så räcker inte en fabrik bara, man har specialiserat sej på olika modeller, det är för dyrt att bygga ny fabrik på nya områden. Men att ändra produktion på befintliga områden går bra, även att bygga till storleksmässigt. Då behöver man inte ompröva miljötillstånd eller annat sålänge man inte beräknar överskrida dom tillstånd som finns. Hur volvo önskar göra, det har jag ingen aning om.

När det gäller komponenter så är det bara stora leverantörer som är välkända i volvos system. MEN! även dom har tillverkning i vissa låglöneländer givetvis.
Även dom länderna är valda med mycket omsorg och mycket få saker kommer direkt från kina. För det går till så att dom underleverantörerna som volvo använder, också har sina leverantörer av delkomponenter, en del saker är utlagda för tillverkning i andra länder under eget namn, annat går på licenser under andra namn, annat köps som någon annan har rättigheterna till. Kina är inblandat på minsta komponentnivå på vissa saker, även indien med flera, som sen levereras till dom större som monterar färdiga system och piskor som sen levereras till volvo just in time. Det är på så sätt som saab som är aktuellt, har uppnått att drabba så många anställda runtomkring själva saab. Det är leverantörer och underleverantörer till dessa leverantörer som drabbas hårt.
av Steff 99
#594392
Jo...jag har överhuvdtaget inte ifrågasatt hur detta går till, nu talar jag inte om en fabrik för Volvo utan planen man tydligen arbetar efter är tre fabriker i Kina, ytterligare en någonstans i Nord eller MellanAmerika och så finns det två befintliga i Europa som idag producerar nära nog 100% av Volvos volym.
Då kan man fundera lite hur stor produktionskapacitet behövs för Europa.
Torslanda och Ghent är tillsammans överdimensionerade för enbart det som kommer att säljas i Europa.
Att flytta en fabrik är en ganska lite margialkostnad i totalen, vad som är det dyra kommer att vara att utbilda ny kompetens om den inte nyckelpersonerna flyttar med.
Att tro att detta är något otänkbart att exv Torslanda försvinner som monteringsfabrik, då skall man nog studera historien över hur andra brancher flyttat fabriker, från högkostnadländer till nya länder i flera omgångar, när kostnaderna sedan kommer ikapp i det nya landet så flyttar man igen...Ericsson är ett tydligt exempel på hur man fasat ut (sålt) och flyttat monteringsfabriker från Sverige och vidare ut i världen .
Välkommen ut i trafiken

Jag har kvar ett nytt expansionskärl, som &[…]

installera dragkrok

ok! Vilka funktioner får man med volvo orgin[…]

Min precis nya XC60 -26 Plus med Darkpaket kommer[…]

Halvljus

Halogen eller Xenon?