V70F skrev:Angående att den kopplar över efter 20 sek, i min V60 2011 så böjar den spela via kabel och efter ca 20 sek när blåtanden kopplat upp så tystnar den, det verkar inte vara bilens fel utan det är telefonen som väljer den senast anslutna utgången oavsett om det är BT eller kabel, jag brukar vänta med att plugga in kabel tills BT är uppkopplad och sedan koppla in, det funkar alltid till nästa gång jag stänger av bilen, eller så kan man gå in i telefonen och välja vilken källa den skall skicka ljudet till, irriterande dock att man måste göra detta varje gång bilen varit avstängd.
Mvh Henrik
detta fungerar inte för mig.
ipod appen i telefonen går in i ett "ipod-dock-mode" när USB kabeln är ansluten. men när bluetooth är "igång" och syncat mot bilen verkar den inte kunna hamna i detta modet.
det felet du har nu hade jag på 4.3.x versionen. då fungerade det att göra så som du beskriver.
vilken version kör du nu?
för med ios 5 GM (+alla betor) så är symptomen som beskrivits tidigare i tråden.
sen angående ljudkvalitet så är det väl inte pass-through i iphonen via A2DP protkollet? alltså ljudet är inte samma via USB som Bluetooth. har väl med hur bluetoothstacken är implementerad. många faktorer är med. vilken "sync-kvalitet" som man får mellan telefon<->bil. samt hur bluetooth "kodar" om. vet att senaste bluetooth protokollet har stöd för "pass-through" (lossless från mp3 kvaliteten) men tror inte iphone (eller nån annan??) kör detta än? visst är det digitalt även via bluetooth men är fortfarande saker som sker i dom olika bluetooth profilerna med datat.
vet inte EXAKT hur senate betan/GM/Golden av ios5 har implementerat bluetooth. iom att den kör A2DP. beror på hur det är implementerat i iphone och sen även på "bilsidan"
"Current Bluetooth standards use lossy compression (Bluetooth SBC (sub-band codec)) "
"It uses a logarhithm to "thin out" the bits, much like the MP4 and MP3 logarhithm. Only the BT isn't anywhere as good to decide what to toss out. And if you start with an MP3 it makes the whole thing even worse."