tompathepilot skrev:Innan du skruvar ner bilen, släng på vinterdäcken och kör en runda, olika däck med olika stommar kan kännas väldigt olika, tänk på att ha ordentligt med luft i vinterpuckarna.
Detta är iaf det första jag skulle provat, känns trist att plocka ner styrväxeln om däcken är boven...
Givetvis ska men se till att det är fel på kuggstången innan man byter den. men du frågade hur man lagar den och det svarade jag på.

om du kör sakta på tex en riktigt guppig skogsväg alternativt en grusväg men många gropar i och håller ratten helt stilla kan du känna om det glappar. Det gör jag på min bil.
Om man hissar upp bilen och låter en kompis hålla i ratten när du ruckar på hjulen fram och tillbaka känner du oxå glapp i kuggstången.
Gllapp i styrningen behöver inte bara vara kuggstång. kolla allt innan du börjar byta delar.
Han som skrev att han aldrig hört talas om glapp i styrväxel har inte hört mycket.

när jag har frågat runt är det inte något nytt för någon jag pratat med. både 940 och 740 får glapp. Det är dock inte väldigt vanligt. men alla har hört eller sett det tidigare. (jag har pratat med många som gör hjulinställningar eller jobbar med däck)
MVH// Arvid