NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av bubbzy
#542373
Hej!

Jag har volvos rti i min bil men får den inte att hitta några satteliter...har skivor från 2010.1 och den ska vara uppdaterad hos volvo. kan kolla versioner osv på mjukvaran om det skulle behövas men är det någon som haft samma problem?
av dieseldyret
#543258
hatt samme problem med min i snart 2 år.. tips: skru av motoren og start på nytt igjen, i 99% av tilfellene virker den etterpå. En kompis jobber på volvo, men sier det ikke finnes feilkoder på GPS moduler etc.
Användarvisningsbild
av bubbzy
#544927
på min får jag aldrig in en enda sattelit eller någon signal så det måste vara något annat fel...du vet inte om det kan vara något fel med "hajfenan" eller något?
ljudet av ett dött batteri?

Idag när jag skulle starta på knappen k[…]

Nolla motor V70 D3

Att lyfta toppen behövs inte tror jag. Det fi[…]

Problem med airbagen V70 .01

Har följt kabeln och just innan den gå[…]

Bensinpump till B27A 1978?

Det ser ut som om det är någon sammanbl[…]