semmelman skrev:Alltså det är ju så galet tänkt på alla sätt å vis, man, vi, de flesta eller många alla fall köper ju bil efter kvalitet, därför folk köper Audi, BMW, Volvo, japanska märken, känns ju märkligt att en biltillverkare har detta som system att bygga lagom dåliga bilar...
Vet inte riktigt varför det är så konstigt? Omsätter man inga bilar så blir ju marknaden mättad, varför köpa en ny bil när den gamla är hel och inte kostar några reparationspengar?
En liten klick människor skulle handla men inte större delen som handlar idag.
Ur perspektivet att tjäna pengar är det genialiskt.
För 25 år sedan var en mycket stor del av bilens pris ren vinst. Det var då billigt att gå på verkstan.
Idag är en mycket liten del vinst, men man räknar kallt med att varje bil (opel) ska dra in 125000 sek under sin livstid till verkstan. För idag tjänas pengarna där istället.
Sen är det så att vi konsumenter vill inte betala för en detalj som inte går sönder. Man kan göra saker som tar vår teknik till andra planeter, men vi kan inte göra en spindelled som går 5000 mil?
Vi kan rostskydda en bro eller ett monument i 30år, men inte hålla rosten borta från bilen i 5år?
Visst kan vi det, och nej vi vill inte lösa ut det eftersom den blir för dyr. Tillverkaren vill inte ens göra den eftersom det då tar 5000 mil innan vi köper en ny spindelled (om inga olyckor sker).
1970 var en bils ekonomiska livslängd kalkylerad till 20år. Med lite ge och ta på nåt år hit och dit.
2010 var samma kalkyl 5 år. Möjligen har nån kalkylerat nåt mer år.
Notera att det innebär inte att bilen trillar isär efter 20 år eller 5år. Men det betyder att den ska hålla sej i sånt skick så att den är värd att laga helt enkelt. Mindre fel uppstår alltså dom första 5 åren.
Bilens totala livslängd brukar idag ligga runt 10år på ritbordet. Allt över 10år är en veteranbil ur utvecklingssynpunkt.