NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av somander
#516046
har en v50 som låter som den inte ska. har listat ut när jag tar upp oljestickan när motorn är igång så slutar det låta och pyser ut luft det måste va någon med vevhusventilationen eller något annat är bara en gissning :) tackar för alla svar mvh
av Silkemannen
#516061
Om det tystnar när du drar upp oljestickan eller skruvar av oljepåfyllningslocket så har jag ett svar: igensatt oljefilterhus.

Bytte på min i höstas. Slutnotan hamnade på knappt 6000:- inkl oljefilterhus, slang, tätningar, slanklämma, olja och oljefilter.
Användarvisningsbild
av Fellow
#516197
Det är ett standardfel "barnsjukdom" Bara att byta hela oljefällan. Det är en ombyggnadssats som kostar 1800 kr hos Volvo har jag för mig om man gör det själv. Böt min i somras på min 05a.

Är du helt 100 på detta? Jag slutade m[…]

Olika typer av växellådor

H har lite andra utväxlingar på ettan, […]

nackdelar med Running Boards

volvo 4.jpg

Ja det är inte helt enkelt, för det m&ar[…]