Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Uninium
#47553
Funderar på att byta olja i lådan i helgen,ska köpa valvoline SYNPOWER GL-4 75W/85,frågan är för att slippa köpa 3liter då det bara går åt 2.1 så har jag en flaska från statoil 75W/85 sen tidigare som är delsyntet och valvolinen är helsyntet,vågar man blanda i den lilla skvätten från statoil eller kan det bli knas? sen vad behövs för verktyg till arbetet? hittade denna på micro: http://www.micro.se/template/..%5Cimage ... C01538.jpg
går den på både påfyll och tömning?

8)
av Uninium
#48229
Bumpi dump..
av Perra N
#48233
Svårt att rekommendera blandning av olika produkter. Speciellt om de olika fabrikaten använder sig av tillsatser som kan motverka varandra. Det bästa är att använda ett märke i lådan, oavsett fabrikat.
av Uninium
#48238
Ok då får det bli en och samma,hur är det är det en plugg på avtömning och en bult på påfyllning som när man tappar olja ur motorn..
Imma i strålkastarna

Det är fullt normalt med kondens enligt Volvo[…]

VIDA Mjukvara

Hej vänner! Kan man - utan legitim kopia av V[…]

Styrleder till V70 T5 år 2000.

Kolla i tex. aeromotors.se och se om du hi[…]

Kom ihåg att bläsa utt EGR-köleren[…]