- ons 01 dec 2010, 21:34
#471956
Den övre grova slangen från motor till kylaren skall vara het. Där går ju det vattnet som har värmts upp. Den undre grova slangen däremot skall vara kallare för det vattnet har ju blivit avkylt.
Eftersom du har gjort vad som är brukligt, spolat och bytt termostat, så låter det underligt. Det kan ju vara så här: Motorn blir varm, men tempmätarn visar lite konstigt, ett vanligt fel, och slangarna och elementet beöver också rensas. Även reglaget eller kranen på elementet kan krångla. Det kan även vara luft i elementet så att något varmvatten inte cirkulerar.
Skaffa en digital fönstertermometer som har en lång sladd med en sensor. Finns på stormarknader, Biltema, Clas Ohlson m.fl. Tejpa fast sensorn med god anliggning mot övre kylarslangen nära termostathuset. Tejpa fast resten av sladden så att den inte fastnar i remmar och andra rörliga delar. Använd gärna eltejp till det här. Dra in sladden och mätaren i bilen. Kör bilen ordentligt varm och kolla temperaturen. Den bör ligga i närheten av termostatens öppningsvärde. Kanske inte ända upp, men strax under i alla fall.
Berätta sedan här hur det gick. Man kan felsöka på tempgivarn och panelinstrumentet också, men det tar vi nästa gång (Om du inte vill läsa det redan nu? Det finns trådar om det om du söker här på forumet).