Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av pakkan
#453500
Hej ja bytte framfjädrar på min s40 T4 i vintras och va då dumsnål och köpte biltema. Det stod att det skulle passa till s40 så ja köpte dem ut att tänka att det kanske vara andra till T4. Väll när jag fått på dom så har klunkat till hela tiden när man svänger som om inte fjädern inte rör sig rikitgt. Ja tänkte att den kanske måste installera sig lite när man kör. Men eftersom att det inte hade slutat i sommars så tog jag los däcket och kolla vad det var och då såg ja att fjädern tog i karossen. Så nu är jag trött på kunkandet och vill köpa nya fjädrar som passar till T4 för det verkar vara olika? Då undrar ja finns de något ställe där man kan köpa bara framfjärar istället för att byta alla?
#453746
jo men det bror på hur mycket du vill sänka? Om du sänker 4cm så kan du om du måste ha kvar original dämparna dock så tar de ju stryk så de bör ju byttas efter ett tag om du ska ha 6cm så måste du byta allt.

Du kan kolla den här länken

Vet inte fall du har fas 1 eller 2 men här e länkar till fas 1 S40

Väghållningskit
http://www.scstyling.com/volvo/s-40-fas ... 624-1.aspx

Sportfjädersatser [bara fjädrar]
http://www.scstyling.com/volvo/s-40-fas ... 749-1.aspx

Där har du lite att kolla på nya fjädrar e inte så dyrt en så kan man få ett paket för runt 5K men bara sj fjädrarna får du för runt 2.5K

Du kan ju kolla min garaget tråd där jag har sänkt min bil med 40/40 med original dämpare funkar riktigt bra. :wink:

Hela tiden eller bara när du gasar?

Smart energifördelning hybrid

Ok fattar då får man leva med att fu[…]

CEM går ej att byta ut rakt av, måste […]

Om man ska vara petig så sitter laddaren i b[…]