Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av DjJoakim
#449167
Tjenare, min låtsasmorsa har en v40 och nu när jag kopplat in baslåda i min 240 vart hon sugen på det i sin också.
Men på orginalstereon finns ju inga lågnivåutgångar, hur kan man ändra detta?
finns det någon stereo som inte är alltfördyr att byta ut mot orginal som har lågnivåutgångar och fortfarande samma konstiga kablar?


tacksam för svar!


DjJoakim
Användarvisningsbild
av hixen
#449286
Klart det finns stereo, orginal är dubbel din. Att sätta en enkel Din-modell går, fack för att täcka upp det tomma utrymmet som blir finns att köpa på tex. BRL, eller volvo.
Vill man koppla på orginal-stereo, behöver du en högnivå som omvandlas till lågnivå, finns på Brl, Biltema, Media Markt osv. Dock blir följden utav detta sämre inställnings möjligheter, då basen ställs i nivå med övriga högtalare i bilen.
Lycka till
Mvh
av yoakeem
#450813
Har du möjlighet att förklara lite mer ingående, vart ska man koppla på lågnivå-adapern? Har ju inbyggd "baslåda" i skuffen på min V40, ska jag koppla på lågnivåadaptern på kablarna som matar den lådan?

MVH

Classic som Volvo erbjuder för 2995:- &aum[…]

Tyvärr hittar jag ingen svensk sida som s&aum[…]

Tysta sommardäck V90

Så du rekommenderar ett däck för […]

Smart energifördelning hybrid

Dom har inte riktigt lyckats med den funktionen ha[…]