[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/db/driver/mysqli.php on line 255: mysqli_fetch_assoc(): Couldn't fetch mysqli_result
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/db/driver/mysqli.php on line 317: mysqli_free_result(): Couldn't fetch mysqli_result
Kamremsbyte V40-98 När? - Sveriges Volvoforum
Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...
av Masse73
#446138
Hej!
Jag har en V40, 1,8 årm:98.-95 oktan (motor:85 kw) Jag har fått dubbla budskap om när man ska byta kamremen. Enl. serviceboken är det vid 12.000 mil el. vart åttonde år men i handboken, som min reparatör har studerat? Hittar han vart 7000: mil. Jag kan inte hitta information om det alls, hittar inte någonstans var det är som gäller för denna bil. Någon som vet exakt vad som gäller? Den har i dagsläget gått 14000 mil och har bytt kamrem tidigare vid 8000 mil då annan ägare.
Mkt tacksam för svar!
Vänligen,
av ubbee
#447361
Lånar tråden, hoppas det går bra;)

Går i tankarna att köpa en v40 t4 -00. Den har gått 8200. Hur är det med kamrems byte? även att den inte nått upp till dom miltalen ska den väl bytas efter ett visst antal år? hur många år är det?

Väldigt vackert. Man får nästan en[…]

)

Köpt V60 CC 2018 03 gamla karossen (tack &[…]

Hej! Hjälpte grannen att byta hjul på h[…]

XC90 Backljus kabeldragning

Hittade lösning. Finns en genomföring h[…]