Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av dimster
#435864
220 hk med BSR...
Källa?
Någon som sett några prestandauppgifter för T3/T4/T5? Vad är det för turbo som sitter i?
av lattjolarsson
#437693
Ligger Volvo själva bakom utvecklingen av dessa bensinare, eller är det massa Ford-tjafs som dom har tagit in? Någon som vet bakgrunden till de olika motorerna (T3, T4, T5 & T6)?
av viktore
#437729
lattjolarsson skrev:Ligger Volvo själva bakom utvecklingen av dessa bensinare, eller är det massa Ford-tjafs som dom har tagit in? Någon som vet bakgrunden till de olika motorerna (T3, T4, T5 & T6)?
T3-T5 och 2.0T är i grunden Fordmotorer med turboladdning och direktinsprutning. Åtminstone på 2.0T och förmodligen också T5 är det Volvo som utvecklat turbokonstruktionen. Man använder en vidareutvecklad turbokonstruktion som den i bl a C30/S40/V50 T5, där avgashuset är integrerat med grenröret.
T6 är helt och hållet en Volvomotor, det är en vidareutveckling av modularmotorn som Volvo utvecklat och förfinat sedan 1992.
av perhall
#437748
lattjolarsson skrev:Ligger Volvo själva bakom utvecklingen av dessa bensinare, eller är det massa Ford-tjafs som dom har tagit in? Någon som vet bakgrunden till de olika motorerna (T3, T4, T5 & T6)?
Jag tycker inte det finns något direkt samband som visar att premiumbilar har finare och bättre motorer än billigare bilar. Ford, VW och Peugeot är ju rätt bra på motorer:)
av menbj0
#437889
MattiasD skrev:
menbj0 skrev:På Bilia i Akalla såg jag att T4F kommer.
Intressant! Har du hört när motorn kan tänkas komma?
Tyvärr, jag vet inte.
Brainys V60

Har samma problem, behöver pysslas om vart 5:[…]

Dina felkoder kan vara gamla och irrelevanta. Kans[…]

När jag laddar ner får jag hela nä[…]

Hej! Hur får man varvräknaren att funk[…]